Nasze statystyki:
  • zarejestrowani użytkownicy:2539
  • produkty:4038
  • zabiegi:154
  • firmy:108
  • porady ekspertów:1159
  • komentarze:28617

Ziołowa pielęgnacja skóry - część 1

Od 1991 roku weszła do terminologii medycznej trudna do rozpoznania choroba nazywana wieloczynnikową nadwrażliwością chemiczną (ang. multiple chemical sensitivity, MCS). Wynika ona z przekroczenia zdolności adaptacyjnych organizmu do przyjęcia zanieczyszczeń z zewnątrz. Dowiedziono, że ponad jedna trzecia kosmetyków produkowanych masowo zawiera ok 16 związków chemicznych zaburzających równowagę hormonalną organizmu.

Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie czystych składników ziołowych w kosmetykach własnej produkcji. Stosując je unikniesz toksyn zawartych w kosmetykach masowo dostępnych.

Istnieje wiele dowodów, które potwierdzają, że różne zioła były używane jako kosmetyki, środki upiększające i łagodzące objawy problemów skórnych od wieków. Już w czasach starożytnych Egipcjanie używali ekstraktów roślinnych do barwienia ust i policzków, poprawiania konturu oczu,  masażu, a wyciągi kwiatowe i korzenne jako środki zapachowe do ciała. Kobiety w czasach starożytnych nakładały sproszkowane liście i nasiona ziół na twarz, włosy i całe ciało, aby wyglądać atrakcyjnie i pięknie. Przygotowywali również toniki do picia z ekstraktami ziołowymi, a miejscowo stosowali olejki pozyskiwane z ziół do różnego rodzaju masaży ciała. Starożytni rzymianie stosowali również specjalne przygotowane  woreczki wypełnione ziołami i nasączone perfumowanymi kwiatami, które aplikowali na twarz jako maseczkę.

W Indiach Ayurveda od ponad 5000 lat promuje stosowanie ziół do pielęgnacji urody i zachowania zdrowia skóry. Faktem jest, że do czasu masowej produkcji kosmetyków ziołowych i komercyjnego rozpowszechnienia ich w tym stuleciu, większość ziołowych produktów kosmetycznych przygotowywano w niewielkich ilościach w domu, przy użyciu różnorodnych naturalnych składników. Pomimo komercyjnej produkcji ziołowych produktów kosmetycznych do dziś wiele osób woli wytwarzać je w domu, ponieważ nie tylko pomaga to zaoszczędzić pieniądze, ale przede wszystkim zapewnia, że ​​stosowane składniki są bezpieczne, naturalne, a ich składy są dużo bardziej nasycone cennymi, czystymi składnikami. 

Dodatkową zaletą samodzielnego przygotowywania kosmetyków ziołowych jest to, że możesz wypróbować różnorodne składniki, aby znaleźć najbardziej odpowiednie dla siebie połączenia. Możesz również sprawdzić, która kombinacja jest najodpowiedniejsza dla Twojej skóry i włosów. Surowce do własnej produkcji kosmetyków ziołowych możesz zakupić w drogeriach, supermarketach, sklepie ziołowym lub specjalistycznej aptece. 

Czytaj więcej w kolejnym artykule.


Komentarze:

 
30 min. temu