Nasze statystyki:
  • zarejestrowani użytkownicy:2243
  • produkty:3750
  • zabiegi:149
  • firmy:108
  • porady ekspertów:1054
  • komentarze:21261

Zaskórniki, wągry - jak z nimi walczyć

Zaskórniki zwane również wągrami są bardzo denerwujące i irytujące - to oczywiste. Kiedy wydaje ci się, że oczyściłaś je już wszystkie, kolejna porcja pojawia się następnego ranka. Czy istnieją sposoby aby sobie z nimi poradzić?

Aby pozbyć się zaskórników, najpierw musisz wiedzieć, jak one powstają. Zaskórnik to woskowy korek złożony z łoju, martwych komórek skóry i bakterii, który dostaje się do porów i blokuje je. W ten sposób powstały korek woskowy powoli zostanie wypchnięty w kierunku powierzchni skóry, wchodzi w kontakt z powietrzem, utleniając go i staje się czarny.

Czym różnią się od prosaków? W przeciwieństwie do zaskórnika, prosak ma na powierzchni bardzo cienką warstwę skóry, która zapobiega jej utlenianiu. 

A ponieważ są to dwa różne rodzaje wyprysków, muszą być odpowiednio traktowane. Oto kilka sposobów radzenia sobie z nimi:

1. Stosuj preparaty oczyszczające, przeciwtrądzikowe w żelu.

W takich przypadkach dobrze działają kremy z nadtlenkiem benzoilu. Jednakże w niektórych przypadkach, taki preparat może okazać się zbyt irytujący, jeśli masz wrażliwą lub suchą skórę. Zamiast tego używaj łagodnego środka oczyszczającego skórę z zawartością kwasu salicylowego. Taki preparat pomoże oczyścić ujścia porów oraz zapobiegnie tworzeniu się nowych zaskórników.

2. Pozbądź się tłuszczu za pomocą kwasów.

Wosk który zapchał ujście pora jest bardzo lepki, więc musisz najpierw zmiękczyć go aby mógł wyjść na zewnątrz. Co drugi wieczór delikatnie przetrzyj twarz chusteczką z zawartością  kwasu jabłkowego, glikolowego, mlekowego lub salicylowego

3. Wypróbuj szczoteczkę do mycia twarzy.

Szybkie wibracje szczoteczek do mycia twarzy pomogą szybciej oczyścić ujścia porów. Jeśli masz tłustą skórę możesz stosować szczoteczkę codziennie, w przypadku skóry suchej i wrażliwej dwa razy w tygodniu.

4. Stosuj maseczki z glinką. 

Używanie maski z glinką raz w tygodniu przez 10 do 15 minut, pomaga kontrolować ilość sebum, które znajduje się na skórze. Im mniej tłuszczu masz na powierzchni twojej skóry, tym mniej będziesz mieć zaskórników.

5. Nie zapominaj o peelingach chemicznych.

Peelingi z 25-procentowym AHA (alfa-hydroksykwasami, jak mlekowy i glikolowy) i 2-procentowym BHA (beta-hydroksykwasami, jak salicylowy), pomogą w złuszczeniu naskórka i wszelkich nagromadzonych martwych komórek skóry, które mogą przyczyniać się do zatykania porów.

6. Nie zapominaj o nawilżaniu.

Jeśli będziesz stosować wszystkie powyższe sposoby aby pozbyć się zaskórników, prawdopodobnie wysuszysz skórę. Jak już zapewne słyszałaś nadmierne wysuszenie może doprowadzić do jeszcze większego przetłuszczenia i powstawania nowych zaskórników. Więc upewnij się, że nie zapominasz o odpowiednim nawilżeniu lekkimi kremami nawilżającymi.

7. Poproś o pomoc dermatologa.

Jeśli pomimo wysiłków i stosowania się do powyższych wskazówek nadal nie widzisz rezultatów,  umów się na wizytę u dermatologa. Możliwe że Twoje zaskórniki będą wymagały mechanicznego oczyszczenia lub zastosowania retinoidów (jak retinol), aby przyspieszyć działanie eksfoliacji skóry.


Komentarze:

 
2 godz. temu