Nasze statystyki:
 • zarejestrowani użytkownicy:2146
 • produkty:3647
 • zabiegi:149
 • firmy:108
 • porady ekspertów:976
 • komentarze:19635

Za co kochamy Francję?

Jedni lubią jej kuchnię, modę, inni kulturę, design, jeszcze inni styl życia, a Ty za co lubisz Francję? W ramach kampanii French Touch, zapytaliśmy o to dyplomatów, twórców kultury oraz Francuzów, którzy od lat mieszkają i pracują w Polsce. 

 – Kiedy mówię o Francji chętnie przytaczam słowa historyka, Ernesta Lavisse’a : „Kocham Cię, Francjo! Którą siły przyrody stworzyły piękną, a historia uczyniła wielką” – przyznaje Pierre Lévy Ambasador Francji w Polsce. - Która stałaś się „mała” dzięki szybkim pociągom TGV: z Paryża do Bordeaux można dotrzeć w zaledwie 2 godziny i 4 minuty, do Marsylii w 3 godziny 20 minut, a do Strasburga w godzinę i 44 minuty – dodaje. Opowiadając o Francji Ambasador podkreśla również serdeczne więzi, jakie od lat łączą oba nasze kraje i które ucieleśniają znakomite postacie z naszych dziejów: Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Maria Skłodowska-Curie, Józef Czapski, Witold Gombrowicz, Andrzej Wajda, czy Bronisław Geremek. – Ale Francja to także wspaniała kuchnia. Pachnący lasem omlet z borowikami ze szklaneczką wina z Cahors, szparagi z winem Muscat d’Alsace, bretońskie przegrzebki z cydrem, ostrygi z Chablis, udziec jagnięcy pochodzący ze słonych pastwisk Mont Saint Michel z Pommard, baskijska bryndza z konfiturą wiśniową i oczywiście ze szklaneczką Irouléguy – wylicza Pierre Lévy.

Kuchnia francuska to oddzielny rozdział, uznawana jest za jedną z najlepszych i najbardziej zróżnicowanych na całym świecie. Co w niej lubimy? – My celebrowanie jedzenia mamy po prostu we krwi – śmieje się David Gaboriaud, ekspert francuskiej kuchni, ambasador kampanii French Touch. – Potrafimy godzinami siedzieć przy stole z naszymi najbliższymi i rozprawiać o tym co jemy – dodaje. A jest o czym, bo bogactwo potraw znad Loary jest ogromne! Każdy region posiada wyjątkowe i charakterystyczne tylko dla siebie dania. Podróżując więc po Francji można poczuć się jak w kilku krajach.

- Jednym z moich ulubionych miejsc we Francji jest Bretania. Pogoda nie rozpieszcza jej mieszkańców, ale może dlatego nie ma tam zbyt dużych tłumów. Są za to małe romantyczne miasteczka porozsiewane po wybrzeżu, niesamowite kolory i zapach oceanu – mówi Stéphane Antiga, Dyrektor Generalny kampanii French Touch. - Ten ostatni to moje wspomnienie z dzieciństwa. Jako dziecko zawsze jeździłem na wakacje właśnie nad ocean. Będąc w Bretanii obowiązkowo jem także lokalne naleśniki, które nie mają sobie równych. A skoro przy kuchni jesteśmy to nie mogę nie wspomnieć o serach. Uwielbiam je. Zwłaszcza te najbardziej wyraziste i aromatyczne. Do tego kawałek świeżej bagietki i lampka wina. Brakuje mi tego w Polsce. – dodaje. Lato to doskonały moment by odwiedzić Francję. Jak zapewnia Stéphane Antiga tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

I rzeczywiście, każdy z dwunastu regionów ma swój wyjątkowy, niepowtarzalny klimat. O polach lawendy w Prowansji, wspaniałych plażach na Lazurowym Wybrzeżu i doskonałych restauracjach w Paryżu słyszał każdy. Ale Francja to dużo więcej! Warto odwiedzić np. Krainę Loary, która jest prawdziwą kolebką zabytków, a głównie zamków. Trasę wzdłuż rzeki można pokonać m.in. rowerem.  Jednym z najbardziej zachwycających miejsc Francji, ale i Europy jest Owernia, gdzie na powierzchni niespełna 4000 km2 rozciągają się wygasłe wulkany. Stożkowe, nieregularne, porośnięte roślinnością robią iście piorunujące wrażenie. Podróżując po Francji trafić można także na wiele ciekawostek historycznych. W Lotaryngii na przykład znajduje się plac nazwany imieniem jednego z królów polskich, który był również księciem właśnie tego regionu. Mowa o okazałym Placu Stanisława w Nancy, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Losy Francji i innych krajów Starego Kontynentu od zawsze się przeplatały i wywierały na siebie wpływ. Ojczyzna Napoleona zawsze była i będzie symbolem wolności. – Lubię Francję za wartości, jakie dała Europie, za przywiązanie do idei równości i braterstwa. Za umiłowanie wolności. – mówi Roman Gutek. - Za Resnais, Godard, Varda Chéreau i Dumont. Za to, że ceni i słucha swoich intelektualistów. Za to, że właśnie obroniła Europę przed falą populizmu – dodaje. Francja to także ojczyzna filmu, to tu narodziło się kino i tu powstawały nurty, które inspirowały reżyserów na całym świecie. Mowa m.in. o impresjonizmie, awangardzie, realizmie poetyckim czy nowej fali. Jak tłumaczy Roman Gutek to także we Francji narodziła się pierwsza poważna krytyka filmowa, zjawisko kinofilii oraz określenie „reżyser - autor”.
Jak widać, dzięki wspaniałej różnorodności, bogatej historii i inspirującej kulturze, kraj nad Sekwaną zachwyca paletą swoich kolorów i barw. Każdy dostrzega w nim coś innego. A Ty za co lubisz Francję?


Komentarze:

 • vanillacocco
  vanillacocco 2018-12-27 09:06:39 Byłam w Paryżu i niestety nic nie przypominało tego pięknego Paryża z filmów i opisów. Za to spotkałam bardzo dużo bezdomnych, przestępców itd trzeba uważać
  Odpowiedzi (0)
 • Ewelina27
  Ewelina27 2018-12-26 21:11:09 Tam jest wszystko do pokochali zabytki, kuchnia,kultura
  Odpowiedzi (0)
 • malinka 2017-08-20 19:05:57 Nigdy nie byłam ww Francji i Paryżu chociaż chętnie bym tam pojechała i zwiedziła ale kocham swój kraj
  Odpowiedzi (0)
 • Natti
  Natti 2017-08-18 17:23:00 Coż,jedni kochają Francję i Paryż,ja natomiast kocham Nowy Jork,choć w żadnym z tych miejsc nie byłam :P
  Odpowiedzi (0)
 • michalina
  michalina 2017-08-17 20:18:19 Francję kocham za pyszną kuchnię i wspaniałe wina, a w połączeniu z pięknymi widokami jak np. Lazurowe Wybrzeże, aż nie chce się wracać.
  Odpowiedzi (0)
 • klementynka_32
  klementynka_32 2017-08-16 10:11:36 We Francji nie byłam nigdy więc ciężko mi tu oceniać co jest tam takiego cudownego. A każdy kraj ma coś pięknego, wyjątkowego, smacznego czy uroczego. Każdy ma swoje wady i zalety ;)
  Odpowiedzi (0)
 
5 godz. temu