Nasze statystyki:
 • zarejestrowani użytkownicy:1923
 • produkty:3458
 • zabiegi:147
 • firmy:108
 • porady ekspertów:842
 • komentarze:16904

Problem BLIZNA

Każdy z nas wie czym jest BLIZNA (łac.cicatrix) – zaburzenie struktury skóry spowodowane uszkodzeniem skóry właściwej.  Jeśli Twoja skóra po głębokim uszkodzeniu zrosła się prawie bez śladu  to jesteś szczęściarzem. Niestety często blizny spędzają nam sen z powiek, szczególnie jeśli znajdują się w widocznym na ciele miejscu. Te trudne blizny nie tylko źle wyglądają ale dają zwykle również dolegliwości bólowe. Dlatego jeśli z jakiegoś powodu doszło u ciebie do głębokiego uszkodzenia skóry postaraj się zapewnić im odpowiedni proces gojenia. Taki proces trwa zwykle bardzo długo, nawet do 12 miesięcy. Sposobów na wspomaganie tego procesu jest wiele. 

Przede wszystkim lekarze radzą aby we wczesnym okresie powstania blizny natłuszczać ją. W aptece znajdziesz wiele maści natłuszczających (np Alantan), które pomogą Ci utrzymać odpowiednie natłuszczenie skóry. 

Jak udowodniono w wielu badaniach bardzo istotnym czynnikiem dla gojenia blizn jest ich masaż i delikatny ucisk. Taką terapię jednak możesz rozpocząć dopiero po zagojeniu się skóry, zwykle 2-3 tygodnie po zdjęciu szwów (jeśli były zakładane). Bardzo dobrymi preparatami, które również znajdziesz w aptece są maści silikonowe (np Veraderm). Cienka warstwa  silikonu pokrywa bliznę dając jej odpowiednie nawilżenie i zapobiegając przerostowi. Z taką maścią wykonasz również odpowiedni masaż blizny, który zapewni jej zmiękczenie. 

Wiele młodych matek poszukuje również sposobu rozprawienia się z blizną po cesarskim cięciu. Jednym ze skutecznych sposobów może być np. opatrunek silikonowy, który przyklejamy na oczyszczoną bliznę i nosimy go 23 godziny na dobę (np opatrunek Oleeva Fabric po cesarkim cięciu). Opatrunek zdejmujemy, myjemy, osuszamy i aplikujemy ponownie. Starcza zwykle na 4-5 tygodni. 

Jeśli jednak nie jesteś zadowolona ze swojej blizny pomimo zastosowanych preparatów, zgłoś się do lekarza, on może zaproponować inne sposoby rozwiązania Twojego problemu.


Komentarze:

 • Ewelina27
  Ewelina27 2018-12-20 18:40:58 Osobiście posiadam blizny po cesarce, jest prawie nie widoczna chociaż żadnych plastrów nir używałam. Wszystko zależy chyba od organizmu każdy jest inny
  Odpowiedzi (0)
 • martus2833
  martus2833 2018-06-25 10:38:14 Polecam opatrunek silikonowy. Już po kilkunastu dniach widać poprawę w kondycji skóry. Plastry są miękkie, wygodne i praktycznie ich nie czuć.
  Odpowiedzi (0)
 • malinka 2018-05-28 11:16:21 Blizny to zmora wielu kobiet najgorzej w lecie bo nie można założyć kostiumu dwuczęściowego, obecnie jest wiele maści kremów wspomagających kiedyś ich nie było
  Odpowiedzi (0)
 
14 godz. temu