Nasze statystyki:
  • zarejestrowani użytkownicy:2093
  • produkty:3603
  • zabiegi:149
  • firmy:108
  • porady ekspertów:951
  • komentarze:19104

Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach

Kiedy słyszysz, że masz na skórze tysiące bakterii i grzybów masz ochotę biec pod prysznic, smarować się żelami antybakteryjnymi i polać skórę wodą utlenioną. Tymczasem takie właśnie działanie może potęgować kłopoty jakich doświadczasz ze skórą.

Twoje ciało zamieszkuje ogromna ilość bakterii, grzybów i drożdży. Tworzą one tzw mikrobiom.  Prawidłowo funkcjonujący mikrobiom ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu oraz naszą odporność. Przyjmowane podczas choroby antybiotyki niszczą zarówno złe jak i dobre bakterie. Dlatego właśnie kuracja antybiotykowa powinna być zawsze wspierana przez przyjmowanie probiotyków.

Jak potwierdziły badania naukowe, również dodanie probiotyków do kosmetyków ma korzystny wpływ na naszą skórę. W drogeriach można znaleźć coraz więcej kosmetyków, które zawierają probiotyki i prebiotyki. Jaka jest miedzy nimi różnica? 

Probiotyki to żywe szczepy bakterii lub drożdży, które wspomagają naturalną florę bakteryjną. Prebiotyki natomiast, to białka, tłuszcze lub cukry stanowiące pożywkę dla dobrych bakterii i wspierające ich namnażanie. Połączenie probiotyków z prebiotykami to  symbiotyk.

Zawarcie ich w kosmetykach ma za zadanie przywrócenie symbiozy mikrobiomu skóry oraz jej ochrona przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie dla skóry wrażliwej, atopowej i alergicznej. Zawarte w kosmetykach substancje chemiczne takie jak konserwanty, parabeny czy barwniki mogą potęgować podrażnienie i zaogniać stany zapalne.

Probiotyki i prebiotyki dodaje się najczęściej do kosmetyków przeznaczonych dla szczególnie wrażliwych partii naszego ciała, tzn płynów do higieny intymnej, balsamów do ciała, szamponów czy żeli do mycia ciała.

ZDJĘCIA: Joanna - Prebiotic Line, BANDI - Eco Friendly Care


Komentarze:

 
16 min. temu