Nasze statystyki:
 • zarejestrowani użytkownicy:2501
 • produkty:4015
 • zabiegi:154
 • firmy:108
 • porady ekspertów:1152
 • komentarze:28080

Perfumy – 8 ciekawostek, o których mało kto wie

Ile płatków róży potrzeba, aby uzyskać litr olejku eterycznego? Jakie jest najbardziej zaskakujące zastosowanie ambry? Ile czasu powstawały najdroższe perfumy świata? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania, zapraszamy do lektury.

Kto pierwszy stworzył perfumy?

Prawdopodobnie kobieta o imieniu Tapputi. Żyła w Babilonii. Pierwsze perfumy stworzyła z kwiatów, olejów, tataraku, mirry i balsamu.

Czy perfumy zawsze pachną tak samo?

Te same perfumy na tobie będą pachnieć inaczej niż na twojej koleżance. Ich zapach zależy od stopnia nawilżenia skóry, gospodarki hormonalnej, temperatury ciała i naturalnego zapachu ciała.

Który z zapachów jest najbardziej seksowny?

Z badań wynika, że żaden mężczyzna nie przejdzie obojętnie obok zapachu tuberozy. Wywołuje on u nich skurcze mięśni. W starożytności jednak za najbardziej seksowny zapach uważano ambrę. Dodawano ją nawet do zaprawy murarskiej, budując haremy. Można było do nich trafić nawet po omacku. Za niezwykle zmysłowy uznawany jest również zapach róż.

Co nam dała chemia?

Kiedyś, aby uzyskać litr olejku różanego, potrzebowano tonę płatków róży. Koszty uzyskania olejków eterycznych były ogromne, a to przekładało się również na cenę perfum. Odkąd można zastępować olejki naturalne syntetycznymi odpowiednikami, ceny perfum zaczęły spadać, a na rynku pojawiło się wiele wspaniałych kompozycji zapachowych, jak na przykład NOU Rose Patchouli.

Czy zapachy syntetyczne zawsze są gorsze od naturalnych?

Niekiedy syntetyczne odpowiedniki pachną dużo piękniej. Przykładem może być olejek konwaliowy, który w ogóle nie przypomina zapachem konwalii, za to ten sztuczny do złudzenia przypomina świeże kwiaty.

Jak powstaje zapach syntetyczny?

W uzyskaniu syntetycznego zapachu na przykład olejku różanego pomaga nam komputer. Rozkłada on naturalny zapach rośliny na molekuły, po czym odtwarza go ze składników syntetycznych.

Ile kosztują najdroższe perfumy świata?

Na dzień dzisiejszy za najdroższe uważa się perfumy No 1 Cliva Christiana. Za 30 ml podobno trzeba było zapłacić 2 350 dolarów. Wpisano je do Księgi Rekordów Guinnessa. Nad ich kompozycją Christian pracował przez 6 lat.

Czy dostaniesz perfumy dla psa?

Jak najbardziej. W londyńskiej sieci sklepów zoologicznych można zakupić perfumy „Petite Amande". Wyczuwalne są w nich nuty czarnej porzeczki, kwiatu pomarańczy, mimozy i lilii.  Niestety nie wiemy, czy zapach bardziej podoba się psom, czy ich właścicielom.


Komentarze:

 • rycerzyk6
  rycerzyk6 2020-02-01 17:19:16 uwielbiam perfumy ,wspaniały artykuł,pachnący:)
  Odpowiedzi (0)
 • Ewabart
  Ewabart 2020-01-25 20:44:20 Super opis
  Odpowiedzi (0)
 • Ewelina27
  Ewelina27 2018-12-20 21:55:39 Dobrze napisane i opis wciąga, wiele się z niego wynosi
  Odpowiedzi (0)
 • madzik04-80
  madzik04-80 2018-10-25 21:41:06 Fajny artykuł.wiele ciekawostek
  Odpowiedzi (0)
 • Kolastyna74
  Kolastyna74 2018-10-25 09:36:40 Bardzo ciekawy artykuł
  Odpowiedzi (0)
 • Natti
  Natti 2017-09-28 20:20:43 Nie od dziś wiadomo,że psy uwielbiają śmierdzące rzeczy,moj Coris na spacerze nie wącha kwiatków na łące,za to potrafi dobre 5 minut obwąchiwać drzewo wcześniej obsikane przez innego psa ;) Tak więc psie perfumy to zdecydowanie gadżety dla ich właścicieli.Jestem perfumoholiczką od małego i na pytanie kim chciałabym zostać jak dorosnę odpowiadałam,że "panią Basią",która pracowała w sklepie chemiczno-kosmetycznym i kiedy byłyśmy u niej z mamą zawsze pozwalała wąchać buteleczki "Pani Walewskiej","Reeve" czy "Być może".Do dziś kocham wszelkie zapachy a węch jest moim najbardziej rozwiniętym zmysłem ☺
  Odpowiedzi (0)
 • malinka 2017-09-26 21:28:40 Uwielbiam zapach różany w perfumach i kosmetykach ale to są chyba zapachy syntetyczne a że trzeba ogromna ilość płatków róż to wiedziałam
  Odpowiedzi (0)
 
8 godz. temu