Nasze statystyki:
 • zarejestrowani użytkownicy:2092
 • produkty:3603
 • zabiegi:149
 • firmy:108
 • porady ekspertów:951
 • komentarze:19102

Operacje plastyczne - duża zmiana?

Wywiad z drem n. med. Arturem Śliwińskim - Specjalistą Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej.

BeautyTester: Internet huczy ostatnio o dużych zmianach w wyglądzie kilku celebrytek, które zoperowały sobie nos. Czy operacja nosa zmienia rysy twarzy?

dr Artur Śliwiński: Każda operacja zmienia w jakimś stopniu rysy twarzy. Każda, niezależnie od tego czy to jest operacja powiek, nosa, ust, opadającej skóry twarzy czy odstających uszu. Gdyby nie zmieniała to nie ma sensu jej wykonywać. Im większy jest zakres operacji tym większa jest zmiana. Ale chirurg plastyczny musi przestrzegać zasad działania chirurgicznego, czyli zachować funkcjonalność operowanych elementów (np.drożność nosa) oraz proporcje twarzy. Nie powinno się przebudowywać zbyt wielu elementów, gdyż to znacznie zwiększa ryzyko komplikacji. Ostateczny wygląd pooperacyjny pacjenta powinien być naturalny, a nie udziwniony.

BT: Jakiej zmiany oczekują pacjenci?

A.Ś.: Ważne aby dokonana zmiana była zmianą na dobre, i żeby spełniała oczekiwania pacjenta. Bardzo często pacjenci oczekują ogromnej zmiany po operacji nosa oraz akceptacji i chwalenie tej zmiany przez otoczenie.  Problem polega na tym, że człowiek najczęściej nie jest postrzegany przez krzywy, duży lub mały nos Człowiek jest postrzegany przez przyjaciół i otoczenie przez to jakim jest człowiekiem, a nie jaki ma nos. Czy jest miły, czy jest mądry, czy jest fajny, czy jest pomocny. I to jest właśnie najczęstsze przyczyna tego, że ktoś nas lubi lub nie. Dlatego po operacji pacjent wcale nie musi otrzymać informacji od otoczenia, że ma piękny nos. A w wielu przypadkach właśnie oczekuje aby otoczenie potwierdziło, że decyzja o zabiegu była słuszna. 

BT:  A jeśli otoczenie nie chwali zmiany?

A.Ś. Bardzo często otaczający nas ludzie zauważają zmianę ale według nich jest ona niewielka. Tak naprawdę nikt nie widział wcześniej garbatego czy krzywego nosa, bo nie w tych kategoriach oceniamy ludzi. Nie szanujemy ich z powodu prostego nosa. 

BT: Czyli nie dostaniemy tego czego oczekiwaliśmy?

A.Ś. Niekoniecznie. Bardzo często, pacjentka po operacji plastycznej odzyskuje radość życia. Zmiana daje jej tyle zadowolenia, że częściej się uśmiecha, zaczyna o siebie bardziej dbać, jest miła dla otoczenia, otwiera się na ludzi. Czyli w skrócie można podsumować „inna kobieta”. Mamy poczucie że operując np. piersi operujemy również sposób myślenia i podejście do świata pacjentki. Jeśli pacjentka jest miła dla otoczenia to zwykle otoczenie jest również bardziej przyjazne dla niej. I wtedy zwykle od kontaktów z ludźmi na ulicy, aż po seks, wszystko staje się dla takiej pacjentki lepsze. Czyli nasza działalność to krok milowy do celu, a celem nadrzędnym jest szczęście. 


Komentarze:

 • Ewelina27
  Ewelina27 2018-12-26 15:46:17 Hmm jeżeli ktoś ma problemu i boryka się z nimi to chirurgia plastyczna jak najbardziej wskazana
  Odpowiedzi (0)
 • Anna Domagała 2018-11-12 12:42:21 Sama nie zdecydowałabym bym się na zabieg chirurgiczny.
  Odpowiedzi (0)
 • EwaEwa 2018-10-29 11:49:48 Kwestia indywidualna każdej z nas
  Odpowiedzi (0)
 • iwonka.bloguje 2018-10-28 17:17:55 Nie jestem pozytywnie nastawiona do operacji plastycznych wynikających z własnych zachcianek. Często potem chcemy więcej i więcej. Jeśli jednak jest to 'naprawa' po jakimś wypadku czy innym traumatycznym wydarzeniu to jak najbardziej - warto się wtedy zdecydować.
  Odpowiedzi (0)
 • malinka 2018-10-25 09:05:04 Świetnie że jest taka możliwość aby zmienic w sobie to co nam przeszkadza lub odbiera nam pewność siebie. Dla niektórych osób jest to jedyne wyjście. Ja na szczęście nie potrzebuję ingerencji skalpela i bardzo mnie to cieszy, bo jednak jest to bardzo bolesny zabieg, który czasami wiąże sie z powikłaniami.
  Odpowiedzi (0)
 • Alicja Foltys
  Alicja Foltys 2018-10-24 15:44:47 Ja chciałabym powiększyć sobie piersi sama dla siebie ale za bardzo boje się operacji i komplikacji
  Odpowiedzi (0)
 • JoannaGot
  JoannaGot 2018-10-24 10:16:32 Jesli chodzi o operacje plastyczne w celu zaspokojenia swojego zadowolenia jestem na nie, natomiast szanuje decyzję ludzi, którzy w wyniku jakiegoś wypadku czy wady, która zniekształciła np. twarz czy inne częsci ciała jestem na tak. Operacje są ingerencją w nasze ciało, najlepiej jest ic unikać, aczkolwiek jak wspomniałam są wyjątki, zeszpecona twarz i spojrzenia innych ludzi sprawiają że człowiek czuje się nieswojo a nawet odrzucony. Pamiętać jednak nalezy że w każdym człowieku jest piękno, nie tylko zewnętrzne ale również wewnętrzne, nie powinniśmy oceniać ludzi po wyglądzie tylko po charakterze. Podziwiam zarówno osoby które żyją z wadami, śladami wypadków, zeszpecowaniem jak równiez podziwiam osoby, które decyzują się na ingerencję chirurgiczną w swoje ciało.
  Odpowiedzi (0)
 
2 godz. temu