Nasze statystyki:
  • zarejestrowani użytkownicy:2501
  • produkty:4015
  • zabiegi:154
  • firmy:108
  • porady ekspertów:1152
  • komentarze:28080

Olej kokosowy - cudowny kosmetyk?

Od kilku lat trwa niesłabnąca popularność oleju kokosowego, którym zwolennicy próbują zastąpić zarówno oleje stosowane w naszej kuchni,  jak i większość stosowanych przez nas kosmetyków.

Kosmetyki z zawartością tego składnika są polecane zarówno do pielęgnacji skóry, włosów, wybielania zębów czy jako cudowny dezodorant. Fani oleju twierdzą wręcz, że można pozbyć się wszystkich kosmetyków ze swojej łazienki i zastąpić je dobrej jakości olejem kokosowym, kupionym w sklepie oferującym produkty ekologiczne. 

Czy olej kokosowy może rzeczywiście zastąpić większość Twoich kosmetyków?

Olej kokosowy jest przede wszystkim postrzegany jako świetny produkt nawilżający skórę. Niestety, jak twierdzą znawcy, jest zbyt gęsty aby przeniknąć do jej porów i odpowiednio nawilżyć skórę (zresztą tak jak większość olejków stosowanych w kosmetyce). Olejki mogą być z powodzeniem używane jako ostatni etap pielęgnacji, do zatrzymania na skórze składników, które wcześniej zostały na nią nałożone w innych, lżejszych kosmetykach.

Aplikacja samego oleju kokosowego może niestety przynieść odwrotny skutek do zamierzonego, tzn wysuszyć skórę zamiast ją nawilżyć.

A co z leczeniem trądziku? W internecie znajdziecie wiele informacji na temat leczenia problematycznej, tłustej skóry olejem kokosowym. Jedni twierdzą, że olej pomógł im w pozbyciu się wyprysków. Inni natomiast, że wystarczy jedna jego aplikacja aby krosty się pojawiły w podwójnej ilości.  

Poprawa wyglądu skóry trądzikowej może wiązać się z tym, że olej kokosowy zawiera duże ilości oleju linolowego (nienasycony kwas tłuszczowy typu Omega 6), którego zwykle brakuje skórze trądzikowej.  Istotna w tym przypadku jest również zawartość kwasu laurynowego, któremu przypisywane są właściwości bakteriobójcze. Z drugiej jednak strony wiele osób twierdzi, że gęsty olej zapycha im pory i wręcz podwaja ilość wyprysków. 

Dobrym rozwiązaniem może być stosowanie oleju kokosowego do usunięcia makijażu i oczyszczania twarzy. Jak wiemy olej rozpuszcza olej, tak więc gęsty kosmetyk może rzeczywiście dobrze sprawdzić się w oczyszczeniu skóry z makijażu i zmyciu codziennych zanieczyszczeń. Pamiętajmy jednak, że tłusta warstwa oleju prawdopodobnie nie zapewni skórze odpowiedniego nawilżenia i może zablokować jej pory.

WNIOSEK  - każda skóra jest inna i potrzebuje innych sposobów na skuteczną pielęgnację. Olej kokosowy może sprawdzić się w twojej pielęgnacji ale prawdopodobnie niestety nie zastąpi wszystkich twoich kosmetyków. W pielęgnacji, jak i w modzie, nie warto jest ulegać sezonowym modom, jednak zawsze warto sprawdzić działanie nowinek na własnej skórze. 


Komentarze:

 
9 godz. temu