Nasze statystyki:
 • zarejestrowani użytkownicy:2606
 • produkty:4100
 • zabiegi:154
 • firmy:108
 • porady ekspertów:1164
 • komentarze:29962

Ograniczenie ilości śmieci to nasz obowiązek - czas na działanie

c.d.

Ograniczenie produkcji śmieci to nasz obowiązek, zadbajmy o ziemię, otoczenie w którym będą dorastać nasze dzieci i przede wszystkim o siebie. Jeśli nadal będziemy myśleć, że jest za późno, aby cokolwiek zrobić i właściwie zadbać o to powinien jakiś tajemniczy „system”, to zawsze tak będzie. Czas na działanie, nie zwlekajmy.

Branża kosmetyczna również zaczęła podejmować inicjatywy.

Niektórzy producenci pracują nad ograniczeniem ilości opakowań zaśmiecających naszą planetę. Zmiany dotyczą składu produktów, opakowań i samego łańcucha dostaw.

Wygląda na to że coraz więcej marek kosmetycznych będzie szukało kreatywnych sposobów na ograniczenie ilości opakowań, a metoda uzupełniania zużytych pojemników na kosmetyki jest doskonałym przykładem tego typu działań. Obserwujemy pojawienie się sklepów typu „zero odpadów”, do których należy zabrać pusty słoiczek po wykorzystanym kosmetyku i uzupełnić go swoim ulubionym produktem.

Zachęcamy Was do drastycznego ograniczenia śmieci kosmetycznych.

Śmieci w Twojej łazience wypełniają się szybko chusteczkami, wacikami, patyczkami do uszu i aplikatorami do tamponów? Pomyśl ile podobnych worków śmieci gromadzi się codziennie w Twoim sąsiedztwie? Szacuje się, że każda kobieta zużywa 11 000 tamponów w ciągu swojego życia, jeśli kupujesz te z aplikatorami to pomyśl ile niepotrzebnych śmieci zostawiasz po sobie na planecie.

Warto poszukać zamienników i kontrolować swoje zakupy.

Demakijaż - Jednorazowa chusteczka do demakijażu rozkłada się przez 100 lat. Warto pomyśleć o żelu do mycia twarzy, który usuwa również makijaż oczu lub zaopatrzyć się w specjalne, wielorazowe  chusteczki do zmywania makijażu, które działają równie dobrze i skutecznie jak te jednorazowe czy wacik nasączony płynem.

Maseczki w płacie - coraz bardziej popularne i często nadużywane. Na rynku dostępne są maseczki silikonowe które możesz stosować wielokrotnie. Nałóż na twarz grubszą warstwę maseczki lub ulubionego kremu i przykryj preparat maseczką wielokrotnego użytku. Zabezpieczy to produkt przed szybkim odparowaniem.

Waciki - jeśli stosujesz wacik do nałożenia ulubionego toniku to warto spróbować aplikacji palcami. Użyj opuszków palców lub pomyśl o toniku w sprayu.

Szampony, balsamy, kremy - rozejrzyj się w swojej drogerii, napewno znajdziesz tam wiele produktów, które pomogą w ograniczeniu ilości odpadów kosmetycznych. Mydło w kostkach zamiast plastikowej butelki z aplikatorem. Szampony w kostce zapakowane w ekologiczne pudełeczka kartonowe. Kremy w opakowaniach typu refill. Takie rozwiązania pozwolą na wykorzystanie jednego opakowania szklanego lub plastikowego i wielokrotne uzupełnianie go kosmetykiem przez kilka miesięcy.

Jest jeszcze jeden ważny element Twojego codziennego rytuału który może ZNACZNIE wpłynąć na ilość produkowanych przez ciebie śmieci.

Żywieniowcy, lekarze i dietetycy zachęcają do picia dużych ilości wody. Woda pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Ale czy rzeczywiście musimy kupować ją w butelkach jednorazowego użytku? Jeśli jesteś jedną z tych osób która pije dużo wody butelkowanej, pomyśl o bardziej ekologicznym rozwiązaniu. Dzbanki i butelki z filtrem, filtry domowe do oczyszczania wody, urządzenia do gazowania filtrowanej wody (jeśli lubisz wodę z bąbelkami) - to wszystko jest dostępne na rynku w wielu wariantach. Wypróbuj jedną z opcji.

Jeśli każdy z nas podejmie kilka kroków zmierzających do ograniczenia ilości śmieci, to globalny efekt może być znaczący. Nie myśl „mnie to nie dotyczy bo ja nie kupuję tamponów z aplikatorem”, na pewno jest wiele dziedzin codziennego życia, w których możesz wprowadzić program naprawczy.

CZAS NA DZIAŁANIE


Komentarze:

 • paula7idobrzejest
  paula7idobrzejest 2020-06-19 19:36:47 to prawda, odkąd zaczęłam zwracać uwagę ile plastiku zużywam to zdałam sobie sprawę że jest tego faktycznie bardzo dużo
  Odpowiedzi (0)
 • Arya2424
  Arya2424 2019-12-21 16:45:47 Najważniejsze to zacząć, chociaż małymi kroczkami
  Odpowiedzi (0)
 • Alicja Foltys
  Alicja Foltys 2019-12-17 14:56:36 Bardzo przydatne wskazówki ❤
  Odpowiedzi (0)
 • vanillacocco
  vanillacocco 2019-12-17 11:36:56 staram się być eko muszę wcielić w życie te porady
  Odpowiedzi (0)
 • vanillacocco
  vanillacocco 2019-12-17 11:36:25 Kurczę nawet nie myślałam ze w łazience mam tyle tego
  Odpowiedzi (0)
 • Magdzik 2019-12-17 00:24:34 Czasami zamiast być lepiej jest coraz gorzej, a my zapędzeni w dzisiejszym świecie nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę...;(
  Odpowiedzi (0)
 • bozka
  bozka 2019-12-16 06:29:21 Nie wiem dlaczego artykuły są pakowane w ogromne ilości plastiku i jeszcze karton. Bezmyślność i głupota, brak wyobraźni . Jeżeli konsumenci zaczną na to zwracać uwagę, producenci będą zmuszeni do zmian.
  Odpowiedzi (0)
 • wlodarska.n
  wlodarska.n 2019-12-14 13:48:54 Odkąd zaczęłam zwracać uwagę na to ile plastiku używam zaczęło mnie to przerażać. Plastik nas zalewa, ale ludzie też bezmyślnie go używają.
  Odpowiedzi (0)
 • malinka 2019-12-14 09:08:08 Artykuł bardzo na czasie to prawda produkujemy tony śmieci ale uważam że firmy nie powinny produkować tyle plastiku , pomyśleć o czymś zamiennym biodegradalnym
  Odpowiedzi (0)
 • Miya22
  Miya22 2019-12-13 23:43:20 Mądry artykuł!
  Odpowiedzi (0)
 
2 godz. temu