Nasze statystyki:
 • zarejestrowani użytkownicy:2558
 • produkty:4060
 • zabiegi:154
 • firmy:108
 • porady ekspertów:1163
 • komentarze:28872

Jad żmii i perły w kosmetyce

W poprzednim artykule opisaliśmy wykorzystywane przy produkcji skutecznych kosmetyków produkty pszczele i śluz ślimaka. Dziś zajmiemy się bliżej również jadem żmii oraz perłom.

3. JAD ŻMII 

Cudowne właściwości jadu żmii malezyjskiej już wiele lat temu zaciekawiły naukowców. Okazało się jednak, że jad w jego naturalnej postaci nie może być stosowany bezpośrednio na skórę, gdyż jest zbyt toksyczny i może powodować martwicę skóry lub zaburzenia krzepliwości krwi. Dlatego stworzono peptyd syntetyczny, o nazwie syn-ake podobny w składzie do jadu naturalnego, który jest wykorzystywany w kosmetykach pielęgnacyjnych. Ten składnik działa jak toksyna botulinowa (botox), blokując ruch mięśni i przeciwdziałając ich kurczeniu się. Działa nie tylko wygładzająco ale również przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Dzięki jego właściwościom napinającym, kremy z tym składnikiem są często porównywane do „liftingu bez skalpela”. Zaleca się aplikowanie ich na całą twarz ze szczególnym uwzględnieniem obszarów zagrożonych zmarszczkami mimicznymi.

Warto również wiedzieć, że jad żmii redukuje sińce dlatego chętnie jest wykorzystywany w kosmetykach przeznaczonych na okolicę oczu.

4. PERŁY 

Perły kojarzone głównie z ekskluzywną biżuterią, stosowane są również w kosmetyce w postaci:

 • sproszkowanych pereł
 • masy perłowej (macica perłowa)
 • hydrolizowanego proszku perłowego

Sproszkowane perły to najbardziej ekskluzywna i najdroższa forma wykorzystywana w kosmetykach. Jako bogate źródło aminokwasów i soli mineralnych mają działanie nawilżające, tonizujące i  wzmacniające, co pomaga w opóźnieniu procesów starzenia i odnowy komórek. Wykorzystywane są głównie z kosmetykach do makijażu i pielęgnacji. Co ciekawe sproszkowane perły mają postać matowego drobnego pyłu i to nie one nadają blask i połysk kolorowym kosmetykom do makijażu (uzyskuje się go dzięki dodaniu błyszczących skalnych minerałów). Proszek z białych pereł ma raczej właściwości matujące i absorbuje nadmiar sebum.

Masa perłowa pozyskiwana jest z wielobarwnych i silnie mieniących się pięknymi kolorami wewnętrznych części muszli niektórych ślimaków i małży. Wykorzystywana jest głównie jako motyw dekoracyjny ale dzięki swym właściwościom znalazła również zastosowanie w kosmetyce. Jej sproszkowana forma jest stosowana jako eksfoliant i i czynnik nawilżający w maseczkach i peelingach.

Hydrolizowany proszek perłowy to wodny roztwór pereł, który stosowany jest najczęściej w produktach do pielęgnacji włosów i skóry:  kremach, maskach i balsamach.

Efekty kosmetyczne jakie można uzyskać dzięki zastosowaniu ich w preparatach do pielęgnacji, zależne są również od koloru pereł jakie zostały użyte. Proszek z pereł białych jest dobrym składnikiem filtrów słonecznych gdyż odbija światło. Perły czarne natomiast są dodawane do preparatów dla cer dojrzałych, gdyż mają właściwości liftingujące i napinające.


Komentarze:

 • JowiJowi
  JowiJowi 2019-05-14 22:37:16 O wlasciwosciach pereł i śluzu slimaka juz slyszalam. Natomiast o jadzie żmiji pierwsze słyszę
  Odpowiedzi (0)
 • Kolastyna74
  Kolastyna74 2019-03-26 22:21:52 Jad zmiji mnie przeraża,ale perly jak najbardziej bym sprobowala
  Odpowiedzi (0)
 • madzik04-80
  madzik04-80 2019-03-26 22:20:41 Znacie moje pierwsze skojarzenie jeśli chodzi o jad żmiji! ale na poważnie warto przyjżeć się bliżej kosmetyką z takim składem
  Odpowiedzi (0)
 • rycerzyk6
  rycerzyk6 2019-03-26 21:14:00 lubię kosmetyki naturalne:)
  Odpowiedzi (0)
 • malinka 2019-03-26 21:00:45 Nie wiedziałam ale tak sobie myślę że oryginalne perły są bardzo drogie i dodanie ich do kosmetyku automatycznie podniosło to by ich cenę, chyba że jest w nich znikoma ilość
  Odpowiedzi (0)
 • Edyta Pohl
  Edyta Pohl 2019-03-26 20:02:39 Słyszałam że jad żmiji działa cuda
  Odpowiedzi (0)
 • Ewelina27
  Ewelina27 2019-03-26 16:50:26 Mnie przeraża samo zdanie jad zmiji mam ciarki, boję się takich gadów. W kosmetyce się z tym jesz3nie spotkałam
  Odpowiedzi (0)
 
11 godz. temu