Nasze statystyki:
 • zarejestrowani użytkownicy:2444
 • produkty:3964
 • zabiegi:154
 • firmy:108
 • porady ekspertów:1134
 • komentarze:26501

Komentarze:

 • vanillacocco
  vanillacocco 2019-12-13 07:09:08 Elastyczność to ważna cecha w pracy. Trzeba dostosowywać się do potrzeb jakie są na rynku wtedy bezrobocie nie będzie grozić
  Odpowiedzi (0)
 • Kolastyna74
  Kolastyna74 2019-10-04 16:49:59 Kreatywnosc i poczucie estetyki to podstawa w tym fachu
  Odpowiedzi (0)
 • Alicja Foltys
  Alicja Foltys 2019-08-25 16:36:53 wielki talent i niesamowitą wyobraźnię ❤
  Odpowiedzi (0)
 • Alicja Foltys
  Alicja Foltys 2019-08-25 16:36:08 Moja koleżanka chcę zostać projektantką ale ma
  Odpowiedzi (0)
 • malinka 2019-08-22 10:38:40 Jak do wszystkiego z talentem trzeba sie urodzić nie można się tego nauczyć w szkole
  Odpowiedzi (0)
 • Ewelina27
  Ewelina27 2019-08-14 21:27:43 To coś to ktoś już musi mieć w sobie. Trzeba już w głowie układać jak mają wyglądać ubrania. No ja niestety do takich osób się nie zaliczam
  Odpowiedzi (0)
 • rycerzyk6
  rycerzyk6 2019-08-14 12:46:01 nigdy nie miałam do tego smykałki,chyba trzeba się z tmy urodzić:0
  Odpowiedzi (0)

Jak zostać projektantką ubrań? Teraz to proste


Kreatywności i dobrego smaku niezbędnych do projektowania trudno nauczyć się w szkole. Na szczęście wszyscy utalentowani projektanci bez formalnego wykształcenia, którzy marzą o rozpoczęciu pracy w branży modowej, będą mogli teraz zdobyć państwowy certyfikat potwierdzający podstawowe kompetencje. Dla pracodawcy to dowód, że przyszły pracownik posiada odpowiednie kwalifikacje.

Do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) włączono kwalifikację przeznaczoną dla osób, które potrafią szyć na miarę. Co kryje się pod nazwą kwalifikacji „wytwarzanie odzieży miarowej damskiej”? Twórcy ZSK wyjaśniają, że certyfikaty będą przeznaczone dla osób, które szyją rozmaite damskie ubrania na zamówienie. Niedługo każdy, kto potrafi tworzyć autorskie stroje, a do tej pory nie miał na to formalnego dowodu, będzie mógł  – po egzaminie – uzyskać odpowiedni certyfikat. Egzaminatorzy sprawdzą m.in. czy potrafi przygotować plan wykonania swojego dzieła, czy uwzględnia projekt i oczekiwania klienta, a także czy potrafi doradzić klientowi. Słowem – wszystko to, co powinna umieć krawcowa lub świetny krawiec czy projektant.

Projektant musi być jednocześnie rzemieślnikiem i artystą. Powinien doskonale rozumieć potrzeby potencjalnego klienta, być odpowiedzialny i dokładny, a w swoją pracę wkładać wiele zaangażowania – powiedział Grzegorz Maryniec, rzecznik prasowy Instytutu Badań Edukacyjnych.To w teorii. W praktyce, rzecz w tym, aby doskonali, kompetentni fachowcy mogli mieć dokument, który to potwierdza. To znacząco zwiększy ich konkurencyjność na rynku. Z punktu widzenia ZSK nie jest ważne, czy wiedzę posiedliśmy we własnym zakresie, czy np. uczestniczyliśmy w kursach. Jeśli potrafimy zrobić daną rzecz czy wykonać daną czynność – możemy otrzymać certyfikat dodaje. 

Cechą Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jest wielka różnorodność kwalifikacji, czyli umiejętności, które można potwierdzić certyfikatem. Niebawem będzie można uzyskać certyfikaty potwierdzające kwalifikacje: "Konstruowanie w systemach CAD/CAM przemysłowych szablonów odzieżowych" oraz "Zarządzanie  procesami technologicznymi przemysłowego szycia odzieży z dzianin". Skomplikowane? Dla osób, które mają takie kompetencje – absolutnie nie!

ZSK – system pełen profitów

Korzyści, jakie niesie za sobą Zintegrowany System Kwalifikacji są wyraźnie widoczne z –punktu widzenia zawodowego, społecznego oraz psychologicznego. Po pierwsze, potwierdzając formalnie swoje umiejętności stajemy się bardziej pożądanym pracownikiem – certyfikat możemy traktować jako atut podczas rekrutacji, ponieważ pracodawca może być pewien naszych kompetencji. Po drugie, dzisiejszy rynek pracy wymaga elastyczności – istnieje konieczność dostosowywania swoich kwalifikacji do jego potrzeb. Niektóre zawody wymierają, powstają inne, a dużą część związanych z nimi kompetencji nabywamy samodzielnie – brakuje nam więc formalnego potwierdzenia naszych umiejętności. Po trzecie, dzięki posiadaniu certyfikatu pracownik staje się bardziej pewny siebie, chętniej aktywizuje się na rynku pracy. Jest świadomy, że jego wiedza ma wymiar realny i mierzalny.

Spis kwalifikacji włączonych do systemu: https://rejestr.kwalifikacje.gov.pl/

Informacje na temat kwalifikacji można uzyskać na stronie internetowej http://kwalifikacje.edu.pl/


 
2 min. temu