Nasze statystyki:
  • zarejestrowani użytkownicy:2543
  • produkty:4038
  • zabiegi:154
  • firmy:108
  • porady ekspertów:1162
  • komentarze:28647

Komentarze:

Na upał zimne piwo (bezalkoholowe)


Ile razy w upalny dzień albo piątkowy wieczór marzyliście o zimnym piwie? Nie da się ukryć, że odpowiednio schłodzone piwo jest świetnym napojem na ugaszenie pragnienia ;) Nie zapominajmy jednak, że w piwie ważne są również walory smakowe, na które wpływ ma właśnie temperatura. Nasuwa się więc pytanie: czy nie każde zimne piwo jest dobre? Odpowiedź brzmi: nie, a określenie „odpowiednio schłodzone” nie zostało tu użyte przypadkowo. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kwestia temperatury nie odnosi się jedynie do warunków przechowywania, ale przede wszystkim temperatury do spożycia.

Jaka temperatura jest odpowiednia?

Eksperci rekomendują odpowiednie temperatury dla poszczególnych gatunków piw, aby ich walory były jak najlepiej uwydatnione. Generalizując, jasne piwa lepiej spożywać zimniejsze, a te ciemne, które zawierają więcej ekstraktu – cieplejsze. 

Piwa jasne, pszeniczne nie zawierają wysokiej zawartości ekstraktów, a samo ich ważenie odbywa się w niskich temperaturach. Nic więc dziwnego, że dobrze smakują, kiedy zostaną mocno schłodzone, a ich optymalna temperatura serwowania to 5-8 stopni. W przypadku piw mocnych i ciemnych, temperatura powinna wynosić nie mniej niż 10 stopni,  zazwyczaj około 13 stopni. Dobre, ciemne piwo nawet mając 16 stopni będzie dobrze smakować, a co więcej, dopiero wtedy będzie czuć jego prawdziwy smak i aromat.

Czy potrzebny jest termometr, aby napić się dobrego piwa?

Powyższe zakresy temperatur nie oznaczają, że piwa należy pić tylko i wyłącznie dokładnie w takich warunkach. Najlepiej jest zapamiętać zasadę: Im piwo ciemniejsze, tym lepiej smakuje cieplejsze. Można nawet stwierdzić, że lepiej jest wypić piwo za ciepłe niż za zimne. Bowiem zbyt niska temperatura, która nie jest dostosowana do gatunku minimalizuje prawdziwe walory piwa lub maskuje jego niedoskonałości. A pamiętajmy, że piwo to nie tylko napój orzeźwiający na ugaszenie pragnienia. Tym złotym trunkiem naprawdę warto się delektować.


 
8 godz. temu