Nasze statystyki:
 • zarejestrowani użytkownicy:2146
 • produkty:3647
 • zabiegi:149
 • firmy:108
 • porady ekspertów:976
 • komentarze:19635

Komentarze:

Uciekają ci dziąsła? Sprawdź, co możesz z tym zrobić!


Masz wrażenie, że wydłużyły ci się zęby? To wszystko przez odsłonięte szyjki zębowe. Widzisz je z powodu ucieczki dziąseł! Taki uśmiech nie dodaje uroku, w dodatku często towarzyszy mu nadwrażliwość odkrytych szyjek zębowych. O to, jak pozbyć się problemu, zapytaliśmy eksperta stomatologii dr Iwonę Gnach-Olejniczak.

Skąd bierze się ucieczka dziąseł?

 1. Jeśli uciekają ci dziąsła, przede wszystkim sprawdź, czy masz prawidłowo usuwany kamień nad- i poddziąsłowy (konsultacja u specjalisty lub/i zdjęcie panoramiczne RTG). – Recesje dziąseł to częsty skutek stanów zapalnych wywoływanych przez bakterie w kieszonkach dziąsłowych oraz na skutek mechanicznego ucisku kamienia na dziąsła. To właśnie najczęściej dewastuje twoje przyzębie – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog UNIDENT UNION Dental Spa. Przygotuj się, że „sprzątanie” u stomatologa może wymagać kilku wizyt, zanim stan zapalny uspokoi się, a dziąsła staną się znów jasnoróżowe i wrócą na swoje miejsce. Jeśli pozbędziesz się problemów, uważaj na recydywę. Standardowo zaleca się dokładne usuwanie kamienia, także spod linii dziąseł, 2 razy w roku. To oficjalne stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia, która nagłaśnia temat, ponieważ bakterie, rozwijające się pod dziąsłami, mają związek m.in. z miażdżycą, chorobami serca, nerek, płuc i mózgu. 
 2. Grzech nr 2 przeciwko dziąsłom to zgrzytanie i wady zgryzu, powodujące przeciążenia zębów i zanikowe zapalenia przyzębia. Niezbędna jest tutaj konsultacja ortodontyczna, która określi z jakiego powodu dochodzi do patologii. – Przy chorobach przyzębia wynikających z obniżonego i przeciążonego zgryzu, co jest dość częste, zakładam aparat ortodontyczny – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak. – Roczna terapia jest niczym w porównaniu do tego, jaki lęk wywołuje u pacjenta słowo paradontoza, o której większość pacjentów myśli, że jest chorobą nieuleczalną – dodaje ekspert ortodontycznego leczenia przyzębia. Uporządkowanie zgryzu radykalnie i na stałe poprawia stan dziąseł wokół przeciążonych zębów, pod warunkiem utrzymania właściwej higieny.
 3. Dziąsła uciekają również z powodu przesadnej pedanterii w higienie jamy ustnej. Na liście do sprawdzenia jest sposób szczotkowania zębów. Zbyt agresywne mycie i to w dodatku twardą szczoteczką także może wywoływać ucieczkę dziąseł i obnażenie szyjek zębowych. Receptą jest nauka prawidłowych technik szczotkowania.
 4. Recesje dziąsłowe to również objaw starzenia się dziąseł i całego przyzębia. Z wiekiem „kurczy” się kość wyrostka zębodołowego, przez co dziąsła nie mają właściwego podparcia kostnego, zaczynają wiotczeć i tracić przyczepność. Dlatego w ramach profilaktyki anti-aging sprawdzaj gęstość swoich kości. Recesje dziąsłowe oraz ubytek przyczepu łącznotkankowego mogą być objawem osteoporozy.

Co możesz zrobić w domu?

 • Przerzuć się na szczoteczkę z miękkimi włóknami i podczas mycia zębów nie wykonuj ruchów poziomych. Stosuj technikę wymiatającą, która polega na prowadzeniu szczoteczki od dziąseł w stronę koron zębów. Podczas mycia zębów nie szczotkuj siłowo, siła nacisku nie ma znaczenia, ważne jest to, by zęby myć raczej delikatnie ale długo, do uczucia czystości (gładkości) zębów pod językiem przesuwanym po szkliwie zębów.
 • Stosuj pasty do zębów wrażliwych, które zamykają kanaliki zębinowe i znoszą nadwrażliwość.

Jak leczyć ucieczkę dziąseł w gabinecie?

 • Zgłaszaj się regularnie (dwa razy w roku, zalecenie WHO) na usuwanie kamienia nazębnego, także poddziąsłowego, za pomocą skalingu. Higienizację łącz z piaskowaniem osadów i polerowaniem szkliwa.
 • Aby pozbyć się nadwrażliwości, korzystaj z zabiegów mineralizacji szkliwa i szyjek zębowych. Nowe na rynku terapie 2 w 1 – wybielają zęby i jednocześnie pokrywają szkliwo odwrażliwiającym hydroksyapatytem.
 • W zapaleniach przyzębia sposobem na odbudowę przyczepów dziąsłowych jest ultradźwiękowy kiretaż bez skalpela. Urządzenie Vector za pomocą ultradźwięków oczyszcza i poleruje korzenie oraz szyjki zębów, natryskując je równocześnie hydroksyapatytem. Znosi nadwrażliwość i przyspiesza regenerację. W oczyszczaniu przyzębia tradycyjnie skuteczne są kiretaże chirurgiczne. Przy poważniejszych zanikach kości i degradacji przyzębia należy włączyć zabiegi chirurgiczne w postaci sterowanej regeneracji tkanek z wykorzystaniem systemów kościotwórczych i kościozastępczych.
 • Wylecz wadę ortodontyczną, tak by zęby były prawidłowo obciążone w zgryzie. Jeśli cierpisz na bruksizm, oprócz terapii ortodontycznej, poszukaj innych przyczyn zgrzytania: w diecie, trybie życia, wykonaj badania w kierunku pasożytów, nietolerancji pokarmowych, alergii i niedoborów witamin.
 • Jeśli doszło do zerwania brodawki zęba i trwałej recesji, lekarz wykona plastykę dziąsła przeszczepem tkanek miękkich.

 
5 godz. temu