Nasze statystyki:
  • zarejestrowani użytkownicy:2177
  • produkty:3674
  • zabiegi:149
  • firmy:108
  • porady ekspertów:1004
  • komentarze:20152

Komentarze:

Trudna walka z bliznami


Przyczyny powstawania blizn są różne. Są blizny po oparzeniach termicznych, chemicznych, urazach oraz pogryzieniach. Są też blizny powstałe po operacjach i wypadkach. Rozpoczynając proces usuwania blizny należy wziąć pod uwagę przede wszystkim czas, kiedy powstała blizna, wygląd blizny, przyczynę jej powstania oraz jej lokalizację.

Najtrudniej goją się blizny na podłożu kostnym oraz w miejscach, które najwięcej „pracują”, takich jak klatka piersiowa, okolice mostka i stawów. Blizny ograniczające funkcjonalność i ruchomość stawów kwalifikują się do leczenia chirurgicznego.

Blizny zanikowe, czyli okrągłe, niewielkie zmiany o charakterze wgłębienia poniżej powierzchni skóry powstają, gdy proces gojenia zostaje zakłócony i wytwarza się zbyt mało kolagenu. Najczęściej są wynikiem trądziku, ospy wietrznej lub nieprawidłowym leczeniu sterydami. Do tej grupy blizn zalicza się również rozstępy, czyli blizny niepełne. Rozwijają się one stosunkowo szybko od momentu uszkodzenia, jednak z czasem mogą one ulec zmniejszeniu, samoistnie zaniknąć lub nadmiernie wzrosnąć.

Bliznowce, czyli keloidy, to grube i nieregularne skupiska tkanki bliznowej. Tworzą się po zagojeniu rany i rozszerzają się poza jej obszar. Powstają przeważnie u osób, których organizm wytarza zbyt dużo kolagenu. Leczenie tego typu blizn jest trudne, a ingerencja chirurgiczna prowadzi często do ich rozrostu i znacznego powiększenia. Należy pamiętać, że im młodsza blizna, tym łatwiej ją usunąć lub zminimalizować, dlatego bardzo ważna jest konsekwentna pielęgnacja blizny od razu po operacji czy urazie.

Leczenie blizn prowadzi się na wiele sposobów, w zależności od rodzaju blizny, jej wieku oraz miejsca, w którym jest zlokalizowana. Bardzo często konieczne jest zastosowanie kilku metod równocześnie, np. terapii laserowej ze sterydoterapią. Skuteczne są również preparaty silikonowe, które stanowią obecnie bardzo bezpieczny i efektywny rodzaj terapii. Silikon tworzy na powierzchni skóry cienki, niewidoczny film ochronny, który jest odporny na zmywanie wodą. Chroni zatem skórę przed działaniem czynników zewnętrznych i zabezpiecza ją przed utratą wilgoci. Poprawa wyglądu i elastyczności blizny zachodzi dzięki niewielkim zmianom potencjału powierzchniowego blizny pokrytej silikonem. Następuje redukcja ilości i zmiana ułożenia włókien kolagenowych tworzących bliznę, a także zmienia się stężenie tlenu w bliźnie i zwiększa się jej wilgotność, dzięki czemu ma ona korzystniejsze warunki do prawidłowego gojenia. Plastry silikonowe są łatwe w użyciu i elastyczne oraz nie powodują ściągnięcia skóry. Łagodzą dolegliwości związane z gojeniem, zmniejszają i rozjaśniają bliznę, a także zmniejszają ryzyko powstawania blizn przerostowych i chronią gojącą się tkankę przed czynnikami zewnętrznymi.

Opracowanie: dr Elżbieta Radzikowska
www.radzikowskaclinic.pl


 
4 godz. temu