Nasze statystyki:
  • zarejestrowani użytkownicy:2052
  • produkty:3563
  • zabiegi:149
  • firmy:108
  • porady ekspertów:911
  • komentarze:18442

Komentarze:

Światło LED dla zdrowia i urody


Odmładza i wspomaga leczenie wielu chorób. Światło LED ma coraz więcej zastosowań, a nowe zabiegi z jego udziałem są niezwykle skuteczne i dostępne dla każdego. Warto więc wiedzieć więcej i poznać zalety fototerapii.   

Światłoterapia nie jest odkryciem współczesnej medycyny. Już starożytni znali jej lecznicze właściwości. Ówcześni Egipcjanie wiedzieli, że słońce sprzyja leczeniu chorób skóry i poprawie ogólnego stanu zdrowia. Ze światłoterapii korzystali również starożytni Grecy, dlatego dziś mówimy o helioterapii. W XIX wieku naukowcy potrafili już wykazać, że widzialne światło czerwone aktywuje komórkowe mitochondria. Współcześnie leczenie światłem nie jest traktowane jako terapia alternatywna, zostało przypisane do medycyny klasycznej. Zabiegi są doceniane za skuteczność, bezpieczeństwo i brak efektów ubocznych. Oprócz dobrze już znanej laseroterapii, coraz większe uznanie zdobywa nieinwazyjna i bezbolesna terapia światłem LED (Light Emitting Diode). 

Zaczęło się od NASA
Przełomowe okazały się badania przeprowadzone przez NASA, a kontynuowane m.in. przez Medicine College of Wisconsin. Dowiodły one, że światło LED stymuluje odnowę komórek, przyczyniając się do gojenia ran oraz wzrostu tkanki. Autorem szeregu badań nad światłem LED i zwolennikiem leczenia z jego zastosowaniem jest Harry T. Whellan, profesor  neurologii w Medical College of Wisconsin. Whellan podkreśla, że lampy LED nie rozgrzewają tkanek tak jak lasery i penetrują głębiej. Lasery emitują światło punktowo lub na małej powierzchni, natomiast LED obejmuje większą powierzchnię ciała. To istotne w przypadku leczenia rozległych ran, oparzeń, po chemioterapii. Przechodząc do szczegółów, LED to światło emitowane przez  elektroluminescencyjne diody, stąd jego nazwa. Barwę definiuje długość  fali. Światło może więc mieć kolor czerwony (640 nm), zielony (530 nm) lub niebieski (470 nm). Według Harry’ego T. Whellana, to właśnie fala czerwonego światła przynosi najlepsze efekty lecznicze. Światło LED łatwo przechodzi przez naskórek i dociera na głębokość skóry właściwej, gdzie inicjuje reakcje niezbędne do procesów metabolizmu, czyli przemian życiowych komórek. Duże znaczenie ma zwłaszcza synteza tlenku azotu, ponieważ związek ten rozszerza naczynia krwionośne, co z kolei zapewnia prawidłowe dotlenienie całego organizmu. W rezultacie komórki, które zostają wyposażone w odpowiednią ilość tlenu, gromadzą w mitochondriach zapasy energii gwarantujące ich prawidłowe funkcjonowanie. Sprawniej przebiegają procesy regeneracji i przyswajania substancji odżywczych, obrony przed uszkodzeniami i tworzenia się nowych komórek.     

Świetlana przyszłość
Zaletą światła LED jest możliwość jego różnorodnego wykorzystania do terapii z zakresu zdrowia i urody. Znajduje ono zastosowanie w profilaktyce ogólnej, poprawie funkcjonowana wszystkich układów i organów. Z LED najczęściej spotykamy się w przypadku leczenia chorób skóry lub jej uszkodzeń spowodowanych przez inne schorzenia. Ale tego rodzaju terapia działa też przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przyspiesza rekonwalescencję czy też obniża cholesterol. Profesor Whellan jest zdania, że terapia światłem LED może być nawet przydatna do leczenia guzów mózgu. Ponieważ LED korzystnie wpływa na wszystkie układy, w tym hormonalny, sprzyja również zwalczaniu depresji, podnosząc m.in. poziom endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Jeśli zaś chodzi o urodę, LED pobudza do pracy fibroblasty, czyli komórki skóry właściwej produkujące kolagen i elastynę – włókna zapewniające cerze młody wygląd. W efekcie skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Zapobieganie procesom starzenia to nie jedyne korzyści terapii LED dla urody. W  medycynie estetycznej światło LED stosuje się do zabiegów rewitalizacji skóry, regeneracji po inwazyjnych zabiegach laserowych, terapii przebarwień i trądziku. Aby zwiększyć dobroczynne działanie  światła LED, do zabiegu można włączyć pielęgnację. Doskonałym przykładem jest Lightfusion – uznany za najnowsze osiągnięcie fototerapii LED i hit w Anglii. Podczas zabiegu, na czas naświetlania, na twarz nakłada się specjalną hydrożelową maskę. Szczegóły zdradzimy  już wkrótce!


 
2 min. temu