Nasze statystyki:
  • zarejestrowani użytkownicy:2148
  • produkty:3647
  • zabiegi:149
  • firmy:108
  • porady ekspertów:976
  • komentarze:19658

Komentarze:

Suplement suplementowi nie równy. Unikalna technologia już w Polsce!


O suplementach diety coraz głośniej. Są dostępne w aptekach, na półkach hipermarketów oraz poprzez sklepy internetowe. Coraz więcej z nas sięga po nie z nadzieją, że usprawnią organizm, przyśpieszą leczenie lub poprawią wygląd. Suplementy diety wydają się być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które z racji mało urozmaiconej diety są narażone na niedobory składników odżywczych. Wierzymy, że uzupełnią w naszym organizmie braki witamin, makro- i mikroelementów, dodadzą sił witalnych, rozjaśnią umysł i ochronią przed stresem. Czy każdy suplement jest dla nas dobry? O czym powinniśmy pamiętać dokonując wyboru?

Dobranie dobrych jakościowo suplementów dostosowanych do potrzeb organizmu przez specjalistów, wiarygodne badania kliniczne oraz źródło ich pochodzenia to oczywista podstawa przy wyborze odpowiednego suplementu.

Suplementy nie podlegają tym samym regulacjom prawnym co leki, co sprawia, że nie ma konieczności potwierdzenia działania gotowego produktu w trakcie badania klinicznego. Dodatkowo zgodnie z ustawą z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia Główny Inspektorat Sanitarny nie wymaga badań potwierdzających jakość oraz skład suplementu diety przed wprowadzeniem ich na rynek. Sprawia to, że większość producentów suplementów diety powołuje się na opis działania poszczególnych substancji aktywnych lub ich mieszanek, które znajdują się w danym produkcie, nie opisując działania produktu finalnego, co jest koniecznością w przypadku leków.

Wiele firm robi badania nie pod kątem ich wpływu na organizm, a wyłącznie w celach marketingowych. Informacja, że produkt posiada badania kliniczne brzmi dla nas zwykle bardzo wiarygodnie. Należy zwrócić uwagę na to czy producent podaje co i jak badano oraz jakie były wyniki badań. Ogólna  informacja o badaniach nic nie wnosi podkreślił dr Robert Chmielewski z Prime Clinic.

Unikalność technologii Carocelle

Technologia Carocelle jako jedna z niewielu oferuje klinicznie potwierdzoną skuteczność działania w oparciu o wieloletnie badania naukowców pochodzących z Uniwersytetu Cambridge. Opiera się na wykorzystaniu karotenoidów i fosfolipidów do wytworzenia miceli - struktur naturalnie występujących w jelitach, odpowiadających za wchłanialność tłuszczów i substancji w nich rozpuszczalnych.  Wynikiem wspomnianych procesów jest zwiększenie odporności lipofilnych substancji na rozkład w żołądku, poprawa wchłaniania w jelitach oraz zwiększenia stężenia substancji we krwi, co wiąże się z jej wydajniejszym działaniem w organizmie.

Dobroczynne barwniki karotenoidy podstawą technologii Carocelle

Karotenoidy są barwnikami roślinnymi o unikalnych, ważnych dla człowieka właściwościach. W organizmie człowieka pełnią bardzo ważną funkcję - są antyoksydantami (przeciwutleniaczami), neutralizującymi wolne rodniki, które uważane są za przyczyny wielu chorób oraz starzenie się organizmu. Ich obecność w organizmie człowieka jest całkowicie uzależniona od ich spożycia. Nie posiadamy bowiem zdolności ich samodzielnego wytwarzania. W preparatach Carocelle wykorzystano luteinę i zeaksantynę oraz likopen. Każda z substancji cechuje się charakterystycznym dla siebie profilem działania na organizm ludzki.

Luteina i zeaksantyna są silnie związane z zapobieganiem zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD, ang. Age related Macular Degeneration). Liczne badania obserwacyjne wykazały, że zwiększona konsumpcja pożywienia bogatego w luteinę i zeaksantynę wpływa na obniżenie ryzyka zaćmy. Udowodniły również, iż luteina i zeaksantyna pozytywnie wpływają na funkcje poznawcze, zachowanie pamięci i płynności werbalnej u osób starszych.

Likopen wpływa hamująco na syntezę cholesterolu, a ponadto pomaga w usuwaniu „złego” cholesterolu (LDL) z krwi. Wyniki badań klinicznych wskazują także na rolę likopenu w zapobieganiu transformacji nowotworowej (szczególnie w przypadku prostaty), poprawie jakości nasienia, ochronę układu kostnego oraz komórek wątroby. Dzięki likwidacji wolnych rodników, likopen chroni włókna kolagenowe i poprawia wygląd skóry, która staje się gładsza i ma mniej zmarszczek.

Resweratrol, a zwolniony proces starzenia się

Technologia Carocelle umożliwia także zamknięcie wewnątrz miceli karotenoidowo-fosfolipidowych innych substancji, takich jak resweratrol. Podobnie jak karotenoidy resweratrol działa jako przeciwutleniacz, który neutralizuje szkodliwe wolne form reaktywne, które są  jedną z głównych przyczyn procesu starzenia.

„Resweratrol i aktywacja sirtuin odpowiadają także za ochronę telomerów  (fragmenty chromosomów zlokalizowane na ich końcach), których skracanie jest jednym z głównych (poza wolnymi rodnikami) postulowanych przyczyn starzenia się. Gdy telomery osiągną pewną minimalną długość, komórki zaprzestają podziałów i zaczynają się naturalnie starzeć. Resweratrol może nie tylko ograniczyć proces skracania telomerów, ale także aktywować procesy powodujące ich wydłużenie” – powiedział dr Robert Chmielewski z Prime Clinic.

Aktywność resweratrolu jest bardzo szeroka i obejmuje wpływ na procesy zapalne, ochronę układu krążenia, nerwowego (np. przed rozwojem choroby Alzheimera, Parkinsona), wydalniczego (np. ochrona nerek podczas przyjmowania leków cytotoksycznych) jak również aktywność przeciwnowotworową.

Biodostępność oraz bioaktywność karotenoidów i resweratrolu w organizmie kluczem  przełomowej technologii Carocelle

Problemem karotenoidów i resweratrolu jest ich niska biodostępność, czyli procent substancji czynnej jaki przedostaje po spożyciu takiej substancji do układu krążenia i dalej do komórek organizmu. Biodostępność zarówno resweratrolu jak i karotenoidów jest niska i dodatkowo spada z wiekiem, co ma przełożenie na aktywność tych substancji w organizmie.

Badania kliniczne technologii Carocelle zostały zaplanowane w ten sposób, aby zbadać zarówno biodostępność jak i aktywność substancji zawartych w podawanych preparatach. Wszystkie osoby przyjmujące Carocelle podlegały badaniu podwójnie zaślepionemu, a badanie odbywało się zgodnie z procedurami stosowanymi w trakcie badań produktów farmaceutycznych. Badania obejmowały trzy produkty Carocelle (Carocelle Lutein & Zeaxanthin, Carocelle Lycopene oraz Carocelle Lycopene & Resveratrol), które porównywano z wiodącymi na rynku produktami konkurencyjnymi.

Stosowanie produktów Carocelle skutkowało wyższą biodostępnością substancji aktywnych oraz lepszymi, w porównaniu do produktów kontrolnych farmakodynamicznymi, opisującymi aktywność preparatów w organizmie.

W przypadku Carocelle Lutein & Zeaxanthin obserwowany wzrost stężenia luteiny był wyższy o 80% w porównaniu do najlepszego referencyjnego produktu, a dodatkowo zaobserwowano  42% redukcję uszkodzeń oksydacyjnych, będących głównym powodem powstania upośledzenia siatkówki, szczególnie rejonu plamki żółtej.

W przypadku Carocelle Lycopene zaobserwowano wzrost stężenia likopenu we krwi o 200% wyższy w porównaniu do produktu referencyjnego, a redukcja poziomu utleniania LDL, jednej z głównych przyczyn powstawania miażdżycy, wynosiła 33% (wartość najwyższa wśród porównywanych preparatów).

W publikacjach naukowych można odszukać opisy doświadczeń, w których oznaczano stężenia luteiny i likopenu we krwi po regularnym spożyciu produktów bogatych w likopen (żółtka jaj) czy likopen (zupa pomidorowa i koncentrat pomidorowy). W przypadku przyjmowania 3 żółtek jaj dziennie przez 12 tygodni uzyskano 1,5 razy mniejsze stężenie luteiny we krwi niż przy suplementacji Carocelle Lutein & Zeaxanthin przez 4 tygodnie. W przypadku likopenu – po codziennym spożyciu 400g pomidorów podanych obróbce termicznej, która znacząco zwiększa dostępność likopenu dla organizmu, ochotnicy we krwi mieli niemal dwukrotnie mniejsze stężenie likopenu niż w badaniu przeprowadzonym dla Carocelle (jedna kapsułka dziennie).

W przypadku preparatu Carocelle Lycopene & Resveratrol również zaobserwowano wzrost biodostępności resweratrolu w surowicy krwi. Dodatkowo zaobserwowano zmieniony profil wchłaniania resweratrolu, które odbywało się dwuetapowo skutkując sześciokrotnie większą biodostępnością substancji we krwi w pierwszych  czterech godzinach po spożyciu, natomiast w ciągu całego badania trwającego  24 godziny całkowite stężenie resweratrolu jaki przedostał się do krwi po spożyciu pojedynczej dawki było ponad 10x wyższe w porównaniu do produktu kontrolnego. Dane uzyskane podczas badania wskazują, że w celu uzyskania podobnego stężenia resweratrolu we krwi należałoby codziennie spożywać około jednego litra czerwonego wina (Pinot Noir), co z pewnością okazałoby się niekorzystne dla zdrowia ze względu na dawki alkoholu przekraczające zalecane maksymalne spożycie.

Przeprowadzone eksperymenty oceny końcowych produktów stworzonych z zastosowaniem technologii Carocelle są jednymi z bardzo niewielu badań farmakokinetycznych potwierdzających biodostępność i aktywność biologiczną produktów końcowych nutraceutyków w zakresie oksydacji lipidów, transportu tlenu w osoczu i wysycenia tkanek tlenem sugerując ich skuteczność w zakresie suplementacji. Korzystne rezultaty ich działania pozwalają wskazywać na zasadność ich stosowania celem spowalniania procesów starzenia – przekonuje prof. dr hab. Haliną Car, konsultant wojewódzki w dziedzinie farmakologii klinicznej w woj. podlaskim, kierownik Zakładu Farmakologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Dane uzyskane podczas badania wskazują jednoznacznie, że technologia Carocelle wykazuje najlepszą w swojej kategorii biodostępność aktywnych składników odżywczych, która skutkuje efektywnym obniżaniem markerów stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego mających związek z etiologią chorób układu krążenia, upośledzeniem narządu wzroku i obniżeniem zdolności poznawczych jak również procesami starzenia.


 
8 godz. temu