Nasze statystyki:
 • zarejestrowani użytkownicy:2243
 • produkty:3750
 • zabiegi:149
 • firmy:108
 • porady ekspertów:1054
 • komentarze:21261

Komentarze:

 • vanillacocco
  vanillacocco 2019-02-21 15:09:29 Niestety póki nie zlikwidujemy przestarzałych piecy to się nic nie zmieni
  Odpowiedzi (0)
 • malinka 2019-02-15 14:46:16 Jedni dbaja i walczą o środowisko a drudzy je niszczą i nic sobie z tego nie robią
  Odpowiedzi (0)
 • Ewelina27
  Ewelina27 2019-02-04 19:27:25 Dbajmy o środowisko bo ono kiedyś nas zniszczy
  Odpowiedzi (0)

Smog w Polsce


Smog to globalny problem. Według WHO dziewięć na dziesięć osób codziennie oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej w Polsce jakość powietrza jest najgorsza. Mimo to, jak wynika z najnowszego badania Blueair, Polacy nadal niewiele wiedzą o smogu i o tym, jak się przed nim chronić.

Smog – wspólne zmartwienie

Jak szacuje Europejska Agencja Środowiska: co roku z powodu smogu umiera przedwcześnie ok. 40-48 tys. Polaków. I choć wydawać by się mogło, że odkąd w 2016 r. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport o 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miastach, wśród których aż 33 były z Polski, nasza świadomość znacznie wzrośnie, to dziś nadal mamy jeszcze wiele do zrobienia. Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie marki Blueairzaledwie 34%z nas ocenia swoją wiedzę nt. smogu jako dobrą. A problem wcale nie znika. Wręcz przeciwnie – w analogicznym zestawieniu 50 nieradzących sobie ze smogiem miast z 2018 roku już 36 było z Polski.

Co Polacy wiedzą o smogu?

Jak wynika z badania Blueair,w Polsce nadal mamy problem z dostrzeżeniem skali problemu. Aż 44% ankietowanych uważa, że jakość powietrza w okolicy ich zamieszkania jest dobra, przeciwnego zdania jest jedynie 42% badanych. W kwestii świadomości pocieszający jest fakt, że ponad połowa respondentów zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce powietrze jest gorsze niż w większości krajów europejskich.

Skąd jednak wziął się nasz „palący problem”? Jeśli chodzi o przyczyny występowania smogu, respondenci najczęściej wymieniają spaliny samochodowe (34%), nieodpowiedni lub niskiej jakości opał (21%) oraz ogrzewanie węglem, palenie w piecach (15%). Jak wygląda to w praktyce?

Domy jednorodzinne odpowiadają za ponad 50% całkowitej emisji pyłów i niemal 90% całkowitej emisji wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, wśród których liczne mają działanie rakotwórcze. Z kolei transport jest przede wszystkim źródłem emisji także szkodliwych tlenków azotu, które w około 30% trafiają do powietrza z silników pojazdów. W efekcie pod względem stężeń pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu Polska zajmuje niechlubne czołowe miejsce wśród wszystkich państw Unii Europejskiej– mówi Artur Badyda, inżynier i profesor na Politechnice Warszawskiej, ekspert ds. zanieczyszczeń powietrza.

Największe błędy w walce z zanieczyszczeniami

Zmagania ze smogiem toczą się o najwyższą stawkę – nasze zdrowie. Nawet jeśli nie cierpimy na żadne schorzenia, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może wywołać u nas szereg dolegliwości – od bólu głowy, poprzez kaszel, duszności, zmiany skórne, aż po wzrost ryzyka chorób nowotworowych. Większość respondentów badania (76%), którzy wskazali, że chorują na jakąś chorobę, twierdzi, że zanieczyszczenie powietrza źle wpływa na ich samopoczucie. Dlaczego oddech ma tak ogromny wpływ na nasz organizm tłumaczy Martyna Korzelik, trenerka medytacji i oddechu, ekspertka marki BlueairKażdego dnia wykonujemy około 20 tysięcy wdechów i wydechów, a aż 70% toksyn wydobywa się z naszego ciała właśnie za pomocą oddechu. W przypadku gdy toksyny nie zostaną skutecznie wydalone, pozostałe organy zostaną obciążone dodatkową pracą, co może skutkować chorobami.

Żeby nasza walka o czysty i zdrowy oddech przyniosła więc wymierny efekt, warto wcześniej wyposażyć się w… wiedzę. Jak się bowiem okazuje, w naszym społeczeństwie nadal pokutuje wiele mitów dot. zwalczania smogu.

Smog czyha tylko na zewnątrz?

55% ankietowanych uważa, że powietrze w pomieszczeniach jest zdecydowanie czystsze niż na zewnątrz. Tymczasem prawda wygląda zgoła inaczej. Zanieczyszczenia powietrza pojawiają się w naszych domach nieustannie – przedostają się przez nieszczelne okna czy systemy wentylacyjne. Istnieją także wewnętrze źródła emisji. – Mogą być nimi wykładziny podłogowe, meble czy niektóre urządzenia biurowe. Substancje chemiczne z grupy lotnych związków organicznych (np. benzen, toluen, ksylen, formaldehyd) znajdują się niemal wszędzie – są dodatkami stosowanymi w produkcji farb, lakierów, impregnatów do mebli, wykładzin podłogowych, materiałów drukarskich czy produktów gumowych, ale także w kosmetykach i produktach farmaceutycznych – dodaje Artur Badyda.

Rośliny efektywnie oczyszczają powietrze?

Na pytanie o skuteczne metody walki z zanieczyszczonym powietrzem w domu, Polacy w aż 64% wskazują rośliny doniczkowe. Jak jednak w rzeczywistości wygląda ich skuteczność? Jak mówi Artur Badyda: Choć nie można uznać oczyszczania powietrza przez rośliny doniczkowe za kompletny mit, to z drugiej strony z pewnością nie należy oczekiwać od nich spektakularnych efektów. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość ograniczeń tej metody – mówiąc o zanieczyszczeniach powietrza, zwykle mamy na myśli powszechnie występujące w powietrzu zewnętrznym w polskich miastach zanieczyszczenia pyłowe, tlenki azotu, czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Skuteczność oczyszczania powietrza z tych zanieczyszczeń jest jednak na tyle niewielka, że w okresach podwyższonych stężeń zanieczyszczeń zewnętrznych, które mogą wnikać do wnętrz pomieszczeń, nie należy oczekiwać odczuwalnych efektów oczyszczania powietrza przez roślinność. Niektóre gatunki roślin mogą być jednak pomocne w ograniczaniu stężeń stosunkowo prostych zanieczyszczeń organicznychmających zwykle swe źródło we wnętrzach. Dotyczy to np. takich zanieczyszczeń jak benzen,toluen, ksylen, benzol, trichloroetylen, formaldehyd czy amoniak.  

Oczyszczanie przez nawilżanie?

Ponad 30% spośród osób, które potwierdziły, że smog negatywnie wpływa na ich samopoczucie, jako domowy sposób na poprawę jakości powietrza wskazały korzystanie z… nawilżacza powietrza. Niestety, zwiększanie wilgotności w pomieszczeniu nie jest równoznaczne z usuwaniem z niego zanieczyszczeń. Musimy pamiętać, że nawilżacze to nie filtry powietrza. Jedynym rozwiązaniem, które praktycznie całkowicie uchroni nas przed unoszącymi się w powietrzu drobinkami trujących substancji jest oczyszczacz powietrza. Jak wskazuje jednak badanie, takie urządzenie w swoim domu posiada zaledwie 3 na 10 ankietowanych. Jak wynika z najnowszego raportu sektora AGD, Polacy dwa i pół raza częściej kupują roboty kuchenne niż oczyszczacze. I choć filtry powietrza stają się coraz popularniejsze, nadal niezbyt powszechna jest wiedza, że oczyszczacz powietrza usuwa nawet do 99,97% zagrażających naszemu zdrowiu zanieczyszczeń. 

Ze smogiem można wygrać. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowym oddechem, musimy jednak podjąć zdecydowane kroki. W pierwszej kolejności zadbajmy o miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu i które powinno być naszą twierdzą, czyli dom.

Wszyscy chcielibyśmy żyć w miastach o krystalicznie czystym powietrzu, które moglibyśmy bez obaw wpuszczać do naszych mieszkań i wdychać co wieczór, na dobry sen. Takie marzenie w Polsce wydaje się być jednak mało prawdopodobne. Niestety, uwalnianie miast od smogu to bardzo długotrwały i wymagający proces. Jako obywateli, czeka nas raczej konieczność ochrony przed zanieczyszczeniami. Urządzenia oczyszczające powietrze i kontrolujące jego parametry mogą stać się wkrótce oczywistymi i „oswojonymi” sprzętami w naszym domu, takimi jak lodówka czy zmywarka– konkluduje Katarzyna Zielonko-Jung, architektka, prof. Politechniki Gdańskiej.


 
1 godz. temu