Nasze statystyki:
  • zarejestrowani użytkownicy:2539
  • produkty:4038
  • zabiegi:154
  • firmy:108
  • porady ekspertów:1159
  • komentarze:28616

Komentarze:

Na ratunek suchym włosom


Suche w dotyku, kruche i porowate. Ciężko się rozczesują oraz brakuje im blasku. Czy te problemy brzmią znajomo? Jeśli tak, oznacza to, że masz suche włosy. Jak je pielęgnować, aby odzyskały zdrowy wygląd i połysk radzą Katarzyna Poniatowska-Miłek oraz Dariusz Miłek z warszawskich salonów Milek Design.
Suche i zniszczone włosy to konsekwencja wielu czynników. Mogą na nią wpływać nasze geny i naturalna skłonność skóry głowy do przesuszania, a także niekorzystne warunki środowiskowe. Jednak najczęściej przyczyna leży w naszych pielęgnacyjnych i stylizacyjnych zwyczajach – tłumaczy Katarzyna Poniatowska-Miłek.

Jak dochodzi do przesuszenia włosów? Odpowiada za to uszkodzona otoczka tłuszczowa włosa, która chroni jego rdzeń oraz w zdrowym włosie uszczelnia łuski, sprawiając, że z wnętrza włosów ucieka woda. W efekcie uszkodzenia włosy tracą swój naturalny połysk, trudno się rozczesują, stają się łamliwe i szorstkie, ale również mają skłonności do puszenia i tendencję do wypadania. Dlatego jeśli zauważysz, że coś złego dzieje się z Twoimi włosami, koniecznie poszukaj przyczyny i natychmiast wprowadź działania ratunkowe. Jednocześnie pamiętaj o tym, że proces „leczenia” suchych włosów może potrwać nawet kilka miesięcy, dlatego uzbrój się w cierpliwość – radzi Darek Miłek. Co trzeba zmienić, aby pożegnać się suchymi włosami? Eksperci z Milek Design mają na to sposób.

Krok 1: Pielęgnacyjne mycie Żeby nie pozbawić włosów ochronnej warstwy lipidów ogranicz częstotliwość ich mycia. Jeśli Twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania sięgnij po suchy szampon np. OSiS+ Refresh Dust, który pozwala przedłużyć świeżość włosów – poleca Darek. Zwróć również uwagę na szampon, którego używasz. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, kup szampon nawilżający np. BC Moisture Kick – jego działanie opiera się na pochodnej kwasu hialuronowego, który dba o optymalny poziom wody we włosach oraz doskonale reguluje poziom ich nawilżenia. Nie tylko odżywia suche włosy, ale również ułatwia ich rozczesywanie. Możesz również sięgnąć po linię BC Oil Miracle Rose Oil, która wykorzystuje siłę olejku różanego, aby dogłębnie odżywić i zmiękczyć wszystkie rodzaje włosów. Z tak przygotowanymi włosami możesz wprowadzać w życie kolejne etapy planu ratunkowego – mówi Miłek.
Krok 2: Chłodne płukanie Uwielbiasz gorące kąpiele? Niestety bardzo gorąca woda nie służy włosom, które pod wpływem wysokiej temperatury tracą naturalne substancje. Dlatego myjąc włosy zmniejsz temperaturę na taką pomiędzy letnią, a umiarkowanie ciepłą. Na zakończenie spłucz włosy chłodną wodą, która zamyka łuski włosów i sprawia, że stają się gładkie i lśniące.
Krok 3: Pielęgnuj włosy po umyciu Mokre i wilgotne włosy są szczególnie narażone na zniszczenia. Dlatego nie pocieraj włosów zbyt intensywnie, a raczej zawiń je w turban i pozwól wodzie w niego wsiąknąć – radzi Kasia. Oprócz tego pamiętaj, żeby po każdym myciu nałożyć na włosy odżywkę – możesz sięgnąć np. po balsam nawilżający BC Moisture Kick, który nie tylko równoważy poziom wilgoci we włosach, ale również tworzy na nich ochronną otoczkę, która chroni włos przed wysoką temperaturą i ułatwia układanie włosów.
Zwróć jednak uwagę na ilość nakładanego produktu – jeśli nie chcesz dodatkowo obciążyć włosów, więcej preparatu nakładaj na końcówki, a mniej u nasady włosów – poleca Poniatowska-Miłek. Alternatywą dla balsamu będzie odżywka nawilżająca w sprayu BC Moisture Kick, która nie tylko pielęgnuje włosy, ale również ułatwia ich rozczesywanie.
Jednak pielęgnacja włosów po myciu to nie wszystko. Przynajmniej raz w tygodniu zafunduj im intensywną pielęgnacje i nałóż na włosy nawilżającą maskę (np. BC Moisture Kick), którą wmasuj we włosy. Jeśli chcesz zintensyfikować jej działanie nałóż na głowę czepek foliowy, a następnie owiń głowę nagrzanym ręcznikiem, – dzięki temu zafundujesz swoim włosom domową saunę – mówi Kasia Poniatowska-Miłek. Po 10 minutach dokładnie spłucz maskę pamiętając jednak o stosowaniu letniej i chłodnej wody do płukania włosów.
Krok 4: Przejrzyj szczotki i grzebienie Szczotka to podstawowe narzędzie w codziennej stylizacji, które wykorzystujemy do oczyszczania włosów i skóry głowy. Dodatkowo dzięki szczotkowaniu, rozprowadzamy naturalne substancje tłuszczowe z mieszków włosowych, które uelastyczniają spoiwo pomiędzy łuskami, a także poprawiamy ukrwienie owłosionej skóry głowy. Dlatego tak ważny jest jej odpowiedni wybór.
Metalowe oraz plastikowe szczotki mogą uszkodzić naturalnie gładką powierzchnię włosa, dlatego jeśli to możliwe wymień je na takie z naturalnym włosiem. Poza tym, jeśli rozplątujesz mokre włosy zrób to bardzo delikatnie wykorzystując do tego grzebień o szerokim rozstawie zębów. Pamiętaj również o zachowaniu kierunku zgodnego ze wzrostem włosa, czyli od nasady po długości i końce – mówi Darek Miłek.
Krok 5: Ratunkowa stylizacja Prostownica i gorące powietrze suszarki nie są przyjaciółmi suchych włosów. Dlatego przed użyciem tego typu urządzeń pamiętaj o zabezpieczeniu włosów kosmetykiem termochronnym (np. OSiS+ Flatliner), dzięki czemu zapobiegniesz ewentualnym uszkodzeniom.
Jeśli chodzi o gorące powietrze pamiętaj, że powoduje ono otwarcie łusek włosa i w konsekwencji odparowanie wody. Dlatego jeśli to możliwe pozwól wysychać włosom naturalnie. Jeśli jednak nie masz po każdym myciu tyle czasu, susz włosy z odległości ok. 20 cm chłodnym powietrzem – potrwa to dłużej, ale pozytywnie wpłynie na kondycję Twoich włosów - wyjaśnia Kasia Poniatowska-Miłek.
Dodatkowo ogranicz również nakładanie produktów do stylizacji włosów, bo jeśli zawierają alkohol mogą dodatkowo wysuszyć włosy. Aby temu zapobiec zamień mocno utrwalające lakiery na delikatne pianki, czy lotiony.
Krok 6: Fryzjer przeciw suchym włosom Na nic Twoje starania o odzyskanie zdrowych włosów, jeśli od czasu do czasu nie odwiedzisz fryzjera np. jednego z warszawskich salonów Milek Design. W czasie wizyty nasi styliści ocenią kondycję Twoich włosów i jeśli to konieczne zaproponują program pielęgnacyjny, w czasie którego wykorzystają nie tylko skoncentrowane formuły kosmetyków pielęgnacyjnych BC, ale również pomocne urządzenia jak np. sauna do włosów z ozonem, które wzmocnią działanie kosmetyków, mówi Darek Miłek. Fryzjer podetnie również końcówki, które jeśli są przesuszone nie tylko nie wyglądają atrakcyjnie, ale również niekorzystanie wpływają na kondycję całych włosów.

Jeśli masz suche włosy warto również wykonać koloryzację w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Jest ona droższa niż koloryzacja w domu, ale fryzjer zaproponuje Ci rozwiązanie, które będzie najlepsze dla Twoich włosów – zadba o właściwą ochronę włosów w czasie zabiegu dzięki zastosowaniu FIBREPLEX, który ogranicza łamliwość włosów albo, użyje delikatniejszych produktów do koloryzacji np. tych z linii Essensity, które oprócz wielowymiarowego koloru pozwalają na uzyskanie bardziej subtelnego efektu. – przekonuje Darek Miłek.


 
8 godz. temu