Nasze statystyki:
 • zarejestrowani użytkownicy:2547
 • produkty:4044
 • zabiegi:154
 • firmy:108
 • porady ekspertów:1162
 • komentarze:28674

Komentarze:

 • banna1989
  banna1989 2020-04-01 13:45:03 Po feriach najczęściej jest dużo tego typu urazów...dlatego my fizjoterapeuci mamy w tym czasie szczególnie dużo pracy
  Odpowiedzi (0)
 • Ewabart
  Ewabart 2020-03-15 22:32:17 Niestety mam zerwane więzadła bocznego ten ból pamiętam nie życzę nikomu a przeżyłam dwa porody. Niestety u mnie artroskopia nic nie dała, mam dwa niewielkie nacięcia, konieczna jest operacja . Uważajmy na siebie, gdy widzimy że coś jest nie tak udajmy się do lekarza nie można zwlekac samo się nie wyleczy.
  Odpowiedzi (0)
 • Kaja427
  Kaja427 2020-02-20 18:50:12 Ja własnie mam uraz, w poniedziałek do lekarza :(
  Odpowiedzi (0)
 • malinka 2020-02-20 08:59:34 Na szczęście nie miałam nigdy takiego urazu i oby tak dalej było
  Odpowiedzi (0)
 • Kolastyna74
  Kolastyna74 2020-02-19 21:38:28 Na szczęście nie miałam takiego urazu i nie życzę nikomu
  Odpowiedzi (0)
 • rycerzyk6
  rycerzyk6 2020-02-19 12:21:16 współczuję wszystkim takiego bólu:)
  Odpowiedzi (0)
 • vanillacocco
  vanillacocco 2020-02-19 06:22:20 Straszne :/ koedys złamałam kostkę w 2 miejscach. Nic przyjemnego
  Odpowiedzi (0)
 • Ewelina27
  Ewelina27 2020-02-18 22:07:16 Ooo jejku nawet nikomu takiego urazu nie życzę. Wiadomo że na wypadach jeste szaleństwo ale jednak trzeba pamiętać że na wszystko jest umiar.
  Odpowiedzi (0)

Pamiątka z ferii: uraz kolana


Ból, obrzęk, ograniczenia możliwości ruchu kończyny lub jej nadmierna swoboda – to objawy, które powinny zaniepokoić narciarzy czy snowboardzistów.

Pogoda tej zimy jest wyjątkowo kapryśna – nie zniechęca to jednak miłośników „białego szaleństwa”. Tysiące Polaków szukają warunków do uprawiania ukochanego sportu – zarówno na rodzimych stokach, jak i w zagranicznych kurortach narciarskich. A tam, gdzie w grę wchodzi aktywność fizyczna, nieuchronnie pojawiają się urazy. Do najczęstszych należą kontuzje kolana – stanowią niemal 45 proc. urazów, których doznają miłośnicy sportów zimowych.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Jeśli w przeciągu godziny od urazu pojawił się silny ból, kolano zaczęło puchnąć, nie możemy stać, a po kilku godzinach nawet się ruszyć to znak, że potrzebujemy pilnej pomocy – mówi dr Łukasz Luboiński, ordynator w klinice ortopedii, rehabilitacji i medycyny sportowej Carolina Medical Center –Im bardziej masywny uraz, tym szybciej pojawią się dolegliwości bólowe i obrzęk. Niepokojący jest również nieprawidłowy zakres ruchomości kończyny, tj. jego ograniczenie lub nadmierna swoboda.

Natomiast jeśli dolegliwości bólowe pojawiły się kilka dni po urazie – np. gdy już wróciliśmy z wyjazdu – warto obserwować je przez kilka dni, bo mogą świadczyć raczej o mechanizmie przeciążeniowym, którego doznaliśmy. Inaczej jest w sytuacji wystąpienia wysięków.

Jeżeli wracamy z wyjazdu, podczas którego doznaliśmy urazu, a nasze kolano zaczyna puchnąć, pojawiają się obrzęki i wysięki, to powinniśmy zgłosić się na kontrolę do ortopedy – mówi dr Łukasz Luboiński – Charakter płynu może świadczyć o rodzajach urazów. Jeżeli płyn jest jasny, surowiczy, możemy mieć do czynienia ze zmianami przeciążeniowymi – gdy zbyt intensywnie jeździliśmy. Natomiast jeśli pojawia się płyn krwisty, może świadczyć o jakimś urazie, który zbagatelizowaliśmy – i o uszkodzonych strukturach stawu lub złamaniach wewnątrzstawowych. Te ostatnie mogą boleć dopiero po kilku dniach.

Najbardziej powszechne urazy kolana

Najczęstszym urazem kolana u miłośników „białego szaleństwa” są zerwania więzadła krzyżowego przedniego – szacuje się, że stanowią aż 80 proc. kontuzji.

To urazy, które wiążą się z bólem, obrzękiem i dysfunkcją stawu. Najczęściej wymagają rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, czyli leczenia operacyjnego – tłumaczy dr Luboiński. –Operacje te wykonuje się najczęściej techniką artroskopową – sama operacja trwa około godziny, rehabilitacja nawet do 6 miesięcy. Jest to najczęściej wykonywana procedura rekonstrukcyjna w obrębie kolana – dodaje dr Luboiński, który w swoim dorobku ma ponad 2 tysiące tego typu operacji.

Kolejnych 15 proc. urazów to naciągnięcia i naderwania więzadła pobocznego. Te leczy się zachowawczo – wskazana jest zatem rehabilitacja, nie zaś leczenie operacyjne. 5 proc. kontuzji to naderwania łąkotek, mięśni i innych więzadeł.

Najpoważniejsze urazy zdarzają się najrzadziej i są to złamania, które wymagają natychmiastowej pomocy. To sytuacje, gdy ból i obrzęk są na tyle silne, że pacjenta zwozi ze stoku zespół ratownictwa – dodaje dr Luboiński.

Złamań najczęściej doznają dzieci – są to głównie złamania w okolicy połączeń pomiędzy więzadłem a kością, i tzw. złamania awulsyjne (gdy dochodzi do oderwania się fragmentu kostnego z przyczepem więzadła lub ścięgna). Dorośli najczęściej doznają urazów skrętnych.

Diagnostyka i leczenie

Podstawą diagnostyki w przypadku urazów, którym podlegają miłośnicy „białego szaleństwa”, jest rezonans magnetyczny i zdjęcie RTG. Najczęstsze kontuzje – czyli urazy więzadła krzyżowego przedniego – wymagają szczególnie dobrej diagnostyki i określenia ewentualnych urazów towarzyszących. 

W większości przypadków pacjenci podlegają rehabilitacji – do stanu osiągnięcia względnego zdrowia i zdolności przemieszczania się. Jeśli konieczna jest operacja – rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego – odbywa się najwcześniej 6-8 tyg. po urazie. W tym czasie muszą wygoić się stłuczenia, zniknąć obrzęk i wysięk. Przy decyzji o operacji należy rozważyć rodzaj sportu, który chcemy w przyszłości uprawiać, ponieważ ma to wpływ na charakter operacji i miejsce pobrania przeszczepu. Tutaj brak prawidłowej diagnostyki lub przeoczenie – czasami subtelnych – uszkodzeń może mieć niekorzystny wpływ na powrót do pełnej aktywności sportowej.

Najlepszym rozwiązaniem jest operacja artroskopowa – wykonywana przez dwa niewielkie otwory (bez rozcinania powłok skórnych). W stawie umieszczana jest kamera, dzięki czemu w znacznym powiększeniu można ocenić, a następnie naprawić struktury w obrębie kolana. Zaletą takiej operacji jest brak konieczności leczenia urazu związanego z rozcięciem kolana, a także brak dużej blizny.

www.carolina.pl


 
18 godz. temu