Nasze statystyki:
 • zarejestrowani użytkownicy:2093
 • produkty:3603
 • zabiegi:149
 • firmy:108
 • porady ekspertów:951
 • komentarze:19104

Komentarze:

 • Ewelina27
  Ewelina27 2019-01-06 20:26:36 Nie wiedziałam ,że botoks ma wpływ na przewlekłe migreny , widać nie tylko poprawia wygląd twarzy ,ale tez samopoczucie
  Odpowiedzi (0)
 • malinka 2018-11-07 12:41:47 Botoks jak widać ma szerokie zastosowanie nawet nie wiedzziałam
  Odpowiedzi (0)

Nietypowe zastosowanie botoksu


Działanie toksyny botulinowej, popularnie nazywanej botoksem, polega na hamowaniu wydzielania acetylocholiny, będącej neurotransmiterem odpowiedzialnym za przekazywanie impulsów z nerwów do mięśni. Efektem jest zmniejszenie kurczliwości, a wiec relaksacja, rozluźnienie mięśni, do których został podany preparat. Substancja działa miejscowo. Jej efekty zaczynają być widoczne po 2-3 dniach, a utrzymują się od 3 do nawet 6 miesięcy.

Zanim botoks zdobył popularność jako środek skutecznie wygładzający zmarszczki i niemal błyskawicznie nadający twarzy młodszy, bardziej wypoczęty wygląd, był już dobrze znany w medycynie. Lekarze od lat 70. stosowali toksynę botulinową m.in w przypadku niwelowania przykurczy mięśni spowodowanych różnymi chorobami i dolegliwościami natury neurologicznej. Preparaty z toksyny botulinowej są więc dobrze przebadane i opisane w literaturze medycznej.

W gabinetach medycyny estetycznej najczęściej stosuje się botoks przede wszystkim do szybkiego i spektakularnego wygładzania zmarszczek na twarzy. W tym celu preparat podaje się w miejsca, gdzie z powodu intensywnej mimiki mięśnie pracują najbardziej intensywnie (a skutkiem ich częstego kurczenia się jest powstawanie zmarszczek mimicznych). Najczęściej preparat wstrzykiwany jest w okolice czoła, w mięśnie znajdujące się pomiędzy brwiami, gdzie tworzy się tzw. lwia zmarszczka, wokół oczu w celu wygładzenia „kurzych łapek”. Od pewnego czasu sporo mówi się o prewencyjnym działaniu botoksu. Podanie go u młodszych osób (już nawet u 20-latek z bogata mimiką) może zapobiec tworzeniu się głębszych zmarszczek w późniejszym okresie.

Jednak wygładzanie zmarszczek na czole i wokół oczu to niejedyny cel podawania botoksu. Można używać go do korygowania innych drobnych defektów twarzy. Dzięki wstrzyknięciu preparatu w tzw. linie marionetki można podnieść kąciki ust, dzięki czemu twarz wygląda mniej smutno. Podając go w mięśnie okolicy nosa można pozbyć się tak nielubianego przez wiele osób uśmiechu dziąsłowego. Botoks bywa wykorzystywany także do korygowania tzw. kamienistej brody (czyli nierówności, które pojawiają się na brodzie podczas mimiki) oraz do niwelowania zmarszczek na szyi. A ponieważ jednym z efektów jego działania jest zmniejszenie bólów napięciowych, botoks sprawdza się w leczeniu przewlekłej migreny.        

Zabiegiem, z którego często korzystają w gabinetach mężczyźni (choć oczywiście nie tylko oni!), jest walka z nadmierną potliwością przy pomocy toksyny botulinowej. Podana w miejsca dotknięte problemem toksyna hamuje przewodzenie bodźców stymulujących gruczoły potowe do pracy – a w ten sposób znacznie ogranicza wydzielanie potu na około 6 do nawet 12 miesięcy. Wstrzykuje się ją najczęściej w okolice pach, dłoni oraz stóp.

Do innych zastosowań toksyny botulinowej należy ostrzyknięcie mięśni żwaczy, których nadmierna aktywność może powodować szczękościsk (bruksizm), co może objawiać się zgrzytaniem zębami w nocy, ścieraniem zębów czy porannymi bólami głowy. Zazwyczaj tego typu leczenie powinno się prowadzić we współpracy z lekarzem ortodontą.

Wszystkie zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej są mało inwazyjne. Aby zmniejszyć bolesność odczuwaną podczas iniekcji zazwyczaj stosuje się znieczulenie kremem (np. Emlą). Zabiegi nie wymagają rekonwalescencji, a po ich wykonaniu przez kilka godzin może występować niewielka bolesność dotykowa w miejscu wkłucia. Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest przeprowadzenie wywiadu, aby stwierdzić, czy w przypadku danego pacjenta nie ma przeciwskazań do jego wykonania. Ze względu na bezpieczeństwo niezwykle istotne jest, żeby zabiegi były wykonywane wyłącznie przez doświadczonego lekarza.

Opracowanie: Instytut MEDESTETIS


 
9 min. temu