Nasze statystyki:
 • zarejestrowani użytkownicy:2093
 • produkty:3603
 • zabiegi:149
 • firmy:108
 • porady ekspertów:951
 • komentarze:19104

Komentarze:

 • malinka 2019-01-04 17:33:41 Teraz po takiej operacji lekarz prowadzący od razu proponuje rekonstrukcje piersi
  Odpowiedzi (0)
 • Ewelina27
  Ewelina27 2018-12-30 22:10:09 Kobiety z takimi problemami mają alternatywę, mogą znów się poczuć pięknie atrakcyjnie
  Odpowiedzi (0)
 • vanillacocco
  vanillacocco 2018-12-30 21:56:43 Fajnie ze są takie możliwości. Moja babcia żyła bez piersi i musiała wypychać staniki skarpetkami :(
  Odpowiedzi (0)

Medycyna estetyczna dla pacjentek po chorobie nowotworowej


Mastektomia, wypadające włosy, wykruszone zęby, czy też zwiotczała i postarzała skóra – z takimi właśnie problemami mierzą się kobiety, które wygrały walkę z nowotworem. Obawa przed nawrotem choroby, u wielu pacjentek powoduje, że pomimo ogromnego dyskomfortu, starają się pogodzić ze swoim nowym wyglądem. O tym, że choroba nowotworowa nie musi oznaczać rezygnacji z kobiecości i dobrego samopoczucia opowiada kierownik medyczny Kliniki ESTELL – dr n. med. Krzysztof Jakubowski, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej i specjalista z zakresu chirurgii onkologicznej.

Medycyna estetyczna różni się od innych dziedzin medycyny tym, że działania lekarzy podejmowane w jej ramach mają na celu nie tyle ratowanie życia pacjentów i leczenie chorób, co poprawianie jakości tego życia. Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej to ogólnie rzecz ujmując m.in. usuwanie zmarszczek, redukcja cellulitu, usuwanie blizn, korekta oraz lifting wybranych części ciała.

Mówiąc o medycynie estetycznej w kontekście osób, które chorowały na nowotwór, musimy pamiętać, że leczenie onkologiczne jest leczeniem zespołowym. Bierze w nim udział chirurg onkolog, chemioterapeuta i radioterapeuta. Z tego powodu kluczową rolę przy planowaniu zabiegów medycyny estetycznej odgrywa zebranie dokładnego wywiadu lekarskiego. – tłumaczy dr n. med. Krzysztof Jakubowski z ESTELL. – Na podstawie historii dotychczasowego leczenia, jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązania z zakresu medycyny estetycznej, które są odpowiednie zarówno dla stanu fizycznego pacjentki, aktualnego stanu leczenia oraz ewentualnych zabiegów, które mogą być niezbędne przy leczeniu zasadniczym. Na pewno jednak należy wyraźnie podkreślić – mitem jest, że pacjenci onkologiczni nie mogą korzystać z medycyny estetycznej – dodaje dr Jakubowski.

Po zebraniu wnikliwego wywiadu lekarskiego, kolejnym krokiem jaki podejmuje lekarz medycyny estetycznej jest rozpoznanie histopatologiczne oraz zapoznanie się z rokowaniami leczniczymi. Dopiero na tej podstawie, lekarz stwierdza jakie jeszcze badania należy wykonać przed przystąpieniem do zabiegu z zakresu medycyny estetycznej. Przykładowo, mogą to być badania INR.d-dimery, próby wątrobowe, mocznik i kreatynina oraz glukoza i elektrolity.

Planując zabiegi dla pacjentek onkologicznych,  w pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, że nie mogą one spowodować powikłań w leczeniu zasadniczym. Należy także mieć na uwadze, że zabiegi medycyny estetycznej można wdrożyć dopiero po zakończeniu choroby, tak więc bezwzględnym przeciwskazaniem do zabiegu będzie prowadzone aktualnie leczenie onkologiczne, chemioterapia i radioteriapia – podsumowuje dr Krzysztof Jakubowski z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.


 
14 min. temu