Nasze statystyki:
 • zarejestrowani użytkownicy:2087
 • produkty:3600
 • zabiegi:149
 • firmy:108
 • porady ekspertów:950
 • komentarze:19002

Komentarze:

 • malinka 2019-01-27 19:30:22 Odpowiednio dbanie o jamę ustną ustrzeże przed prochnicą ale wydaje mi się że przez pocałunek można się nią zarazić lub napicie się napoju z jednego kubka
  Odpowiedzi (0)
 • Ewelina27
  Ewelina27 2019-01-27 19:28:05 Teraz coraz więcej osób ma próchnicę raczej musi to być jakoś genetycznie uwarunkowane
  Odpowiedzi (0)
 • madzik04-80
  madzik04-80 2018-10-04 20:49:34 Co by się nie robiło to próchnica i tak wlezie.Mi się wydaje ze to od genów tez zależy
  Odpowiedzi (0)
 • JUWO 2016-04-28 09:05:53 Niestety myślę, że obojętnie jak byśmy dbali o higienę jamy ustnej to i tak jesteśmy narażeni na próchnicę. Ale warto przestrzegać pewnych zasad i koniecznie robić sobie wizyty dentystyczne nawet jak nas nie boli żaden ząb.
  Odpowiedzi (0)

Jak ustrzec zęby przed próchnicą


Istnieją dwa zabiegi, dzięki którym można skutecznie zapobiec występowaniu próchnicy. To lakowanie i lakierowanie zębów. Zabiegi te są niekiedy mylone, a polegają zupełnie na czym innym, choć oba spełniać mają to samo zadanie.

Lakowanie polega na uszczelnieniu powierzchni zębów tylnych, gdzie powstaje większość ubytków, cienką warstwą laku szczelinowego (materiału kompozytowego) , tzw. uszczelniacza bruzd. Ponadto lak uwalnia jony fluoru, co dodatkowo chroni zęby. Dzięki lakowaniu ryzyko próchnicy może się zmniejszyć nawet o ponad 90%. Tym samym niemalże eliminujemy możliwość rozwoju bakterii i tworzenia płytki nazębnej w miejscach trudno dostępnych dla szczoteczki – w bruzdach i szczelinach. „Wadą” lakowania jest to, że stosuje się je w krótkim czasie po pojawieniu się nowego zęba, a więc możliwe jest wykonanie tego zabiegu przede wszystkim u dzieci, a w odniesieniu do dorosłych, w przypadku zębów mądrości. Ponadto zabieg lakowania dotyczy jedynie zębów trzonowych (8-6) i przedtrzonowych (4-5). Najpierw zęby dokładnie się czyści, osusza, a następnie rozprowadza lak, który na koniec utrwala się, naświetlając lampą.

Lakowanie jest ważne zwłaszcza w przypadku szóstek, które wyrzynają się, gdy dziecko ma 5-6 lat, od razu jako zęby stałe i muszą służyć przez całe życie. Zabieg przeprowadza się do kilku miesięcy po pojawieniu się powierzchni żującej, zanim nastąpi demineralizacja szkliwa. Biały kolor laku sprawia, że jest on dobrze widoczny, dzięki czemu można łatwo kontrolować stan zalakowania i stwierdzić czy zachodzi potrzeba jego uzupełnienia lub wymiany. Ponieważ lak może utrzymywać się na zębach przez długi czas, zabieg z reguły powtarza się raz na kilka lat. Lakowanie zębów, to dobre rozwiązanie zarówno w przypadku zębów mlecznych jak i stałych.

Lakierowanie zębów polega na aplikacji fluoru do szkliwa. Pierwiastek ten ma bardzo dobry wpływ na zęby – dzięki niemu szkliwo staje się mocniejsze i nie poddaje się tak łatwo działaniu kwasów. Profilaktyczne działanie fluoru polega także na jego zdolności stymulowania remineralizacji szkliwa. Dzięki swoim właściwościom fluor wpływa hamująco na tworzenie płytki bakteryjnej oraz produkcję kwasów przez bakterie. Przed zabiegiem zęby należy oczyścić, przeprowadzając skaling i piaskowanie. Nałożona na powierzchnię zębów warstwa lakieru zasycha i stopniowo uwalnia się z niej fluor, dzięki czemu działanie fluoru jest odpowiednio rozłożone w czasie. Zabieg w przeciwieństwie do lakowania można przeprowadzić w każdej chwili i na wszystkich zębach, nie tylko trzonowych i przedtrzonowych. U dzieci wykonuje się go co trzy miesiące, nieco innym jak u dorosłych lakierem, u dorosłych – co pół roku.

Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że podstawowym zabezpieczeniem przed próchnicą jest dbanie o odpowiednie pH w jamie ustnej – unikanie cukrów, stosowanie odpowiedniej diety, odpowiednich płukanek, mycie zębów po każdym posiłku lub przynajmniej stosowanie gumy bezcukrowej, najlepiej zawierającej ksylitol – substancję chroniącą przed próchnicą. W przeciwieństwie do cukru, ksylitol wytwarza w organizmie odczyn zasadowy, a nie kwasowy. Ta właściwość powoduje, że jest doskonałą ochroną przed próchnicą i chorobami dziąseł, ponieważ powstrzymuje rozwój bakterii. Poprzez przywracanie właściwego pH ślinie, może również likwidować drobne ubytki i stany zapalne. Prawdą jest, że jeżeli nawet jedni są bardziej od innych podatni na próchnicotwórcze działanie bakterii, to stosowanie profesjonalnych zabiegów i właściwe dbanie o higienę jamy ustnej minimalizuje ryzyko ubytków. Zabiegi te nie są skomplikowane, a korzyść nieoceniona – piękny uśmiech i zdrowe zęby.

dr Konrad Rylski
www.denticanova.pl


 
9 min. temu