Nasze statystyki:
 • zarejestrowani użytkownicy:2087
 • produkty:3603
 • zabiegi:149
 • firmy:108
 • porady ekspertów:951
 • komentarze:19063

Komentarze:

 • vanillacocco
  vanillacocco 2018-12-29 10:44:27 Koniecznie muszę zapisać
  Odpowiedzi (0)
 • Kolastyna74
  Kolastyna74 2018-12-26 18:29:58 Pouczający artykuł
  Odpowiedzi (0)
 • Ewelina27
  Ewelina27 2018-12-26 15:56:14 Przydatne rady, ale wiadomo że ciężko się nieraz stosować do tego wszystkiego
  Odpowiedzi (0)
 • Ewelina27
  Ewelina27 2018-12-26 15:55:42 Fajny artykuł
  Odpowiedzi (0)
 • madzik04-80
  madzik04-80 2018-10-04 20:36:18 Przydatny artykuł ale co z tego jak człowiek ma już nawyk mycia zębów w prawo w lewo
  Odpowiedzi (0)
 • Gabrysia
  Gabrysia 2016-06-01 20:54:50 Bardzo fajny artykuł, dentystka jedyne co mi powiedziała to, że trzeba myć też dziąsła :/
  Odpowiedzi (0)
 • vanillacocco
  vanillacocco 2016-05-30 21:24:32 Zawsze myślałam , że robię to dobrze ale ostatnia wizyta u stomatologa pokazała, że mocno się myliłam. Fajny artykuł. Trzeba ludzi uświadamiać bo zeby ma się jedne a sztuczne kosztuja krocie.
  Odpowiedzi (0)
 • iwonka.bloguje 2016-05-19 20:19:06 Bardzo przydatny artykuł. Niestety wiele osób myje zęby starymi technikami nabytymi jeszcze w dzieciństwie, a nie zawsze są one dla nas odpowiednie. Czasami potrafią przynieść więcej szkody niż pożytku.
  Odpowiedzi (0)

Czy szczotkowanie zębów jest tak proste, jak nam się wydaje?


"Szczotkując regularnie zęby zmniejszamy ilość bakterii w jamie ustnej, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy oraz chorób dziąseł. Poza regularnością szczotkowania ważna jest również technika. Aby wybrać odpowiednią metodę dla siebie, należy wziąć pod uwagę stan uzębienia, stan przyzębia, wiek oraz zręczność manualną.

 

Dla dzieci w wieku przedszkolnym polecana jest metoda Fonesa czyli ruchów okrężnych (malowanie kółek na zębach). Należy pamiętać, aby do około 6 roku życia poprawiać po dziecku mycie ząbków, a do około 11 roku życia nadzorować.

 

Starszym dzieciom zaleca się metodę Roll polegającą na wymiataniu. Zaczynając od dziąseł szczotkuje się w kierunku zęba. Tę metodę rekomenduje się również osobom dorosłym. Można ją stosować w stanach zapalnych przyzębia oraz przy obnażaniu się szyjek zębowych. Jej zaletą jest delikatność dla dziąseł oraz skuteczność oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.

 

Kolejną metodą godną polecenia jest metoda Bassa. Zaleca się ją osobom dorosłym. Metoda ta polega na stałym kontakcie z dziąsłami. Włókno szczoteczki jest skierowane w stronę dziąseł tworząc kąt ok. 45 stopni z koroną zęba, dzięki czemu wnika w głąb kieszonki dziąsłowej. Istotne jest, aby wykonywać drobne ruchy drgające szczoteczką o miękkim włosiu. Główną zaletą tej metody jest usuwanie płytki bakteryjnej z kieszonek dziąsłowych.

 

Następną metodą, która jednocześnie czyści zęby i masuję dziąsła, jest metoda Stillmana. Trzymając szczoteczkę skierowaną włóknem w stronę wierzchołka korzenia, położoną częściowo na dziąśle - częściowo na koronie, wykonuje się drobne drgania, a następnie przesuwa włókno po zębie ruchem wymiatającym, któremu towarzyszy ruch poprzecznie wibrujący. Tę metodę można stosować przy zdrowym przyzębiu oraz przy recesji dziąseł.

 

Kolejna metoda szczotkowania to metoda Chartersa. Jest ona dość trudna do opanowania i polega na ułożeniu włókna szczoteczki częściowo na dziąśle oraz na koronie zęba. Włókna szczoteczki skierowane są w kierunku powierzchni żujących. Odpowiednio silnie naciskając, wykonuje się ruchy obrotowe. Metoda ta polecana jest osobom dorosłym z chorobami przyzębia.

 

Pozostałe metody, to metoda Pozioma oraz Pionowa. Technika pozioma jest dedykowana tylko powierzchniom żującym. Polega na wykonywaniu ruchów poziomych i jest to tzw. szorowanie. Przy tej metodzie można również wykonywać małe kółeczka. Metodą Pionową czyści się powierzchnie wewnętrzne zębów przednich w szczęce i w żuchwie. Polega ona na przyłożeniu pionowo włókien szczoteczki względem języka i oczyszczaniu ruchem wymiatającym (przykładamy-wymiatamy, przykładamy-wymiatamy).

 

Ostatnia metoda to metoda Solo. Przy pomocy specjalnej szczoteczki jednopęczkowej czyści się ząb po zębie w okolicy przydziąsłowej, wykonując ruch małych kółeczek.

 

Wiele osób stosuje techniki, które są nieskuteczne i niepolecane, ponieważ ich efektem może być uszkodzenie zębów oraz dziąseł. Jedną z takich metod jest metoda Hirschfelda, której ruchy przypominają piłowanie zębów. Nie należy również wykonywać szczoteczką ruchów góra - dół, czyli przesuwać włosiem między dziąsłem w szczęce a dziąsłem w żuchwie. Jest to tzw. metoda Bella. Niestety, często również stosuje się metodę Ruchów Przypadkowych, czyli szorowanie gdzie popadnie. Przy tej metodzie oczyszczeniu ulegają tylko powierzchne wypukłe.

 

Przy każdej technice szczotkowania zębów należy pamiętać o precyzji. Istotne jest, aby skupić się na tej czynności i wykonywać ją przed lustrem w celu kontrolowania prawidłowości ruchów. Każdy ruch w danej metodzie powinno się wykonywać około 5 razy na powierzchnię. Dla zachowania nienagannej higieny w obrębie jamy ustej oprócz samego szczotkowania ważny jest dobór pasty, płukanki, korzystanie z nitki dentystycznej, mycie policzków, podniebienia oraz języka. Wszystkie te czynności powinny iść ze sobą w parze, aby można było długo cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami.

 

Opracowanie: Katarzyna Pytka - dyplomowana higienistka

www.denticanova.pl


 
18 min. temu