Nasze statystyki:
  • zarejestrowani użytkownicy:2207
  • produkty:3720
  • zabiegi:149
  • firmy:108
  • porady ekspertów:1024
  • komentarze:20637

Komentarze:

Bezpieczeństwo w plastyce piersi


Czy operacja powiększania piersi jest bezpieczna i czego ewentualnie można się obawiać? Na nasze pytania odpowiada dr Marek Szczyt - chirurg plastyk:

Wiele milionów kobiet na świecie posiada implanty piersiowe wszczepione w celu powiększenia lub rekonstrukcji piersi utraconej w wyniku choroby. W samym USA robi się ponad 300 000 zabiegów powiększenia piersi rocznie! Ja w mojej karierze chirurga plastyka wykonałem ponad 3000 zabiegów powiększenia piersi i nie zauważyłem szczególnych problemów związanych ze stosowanymi przeze mnie implantami.

Należy jednak pamiętać, że powiększanie piersi jest operacją chirurgiczną i jak każdy zabieg chirurgiczny, niesie za sobą pewne ryzyko. W sytuacji, kiedy stosujemy obce materiały medyczne typu implanty piersiowe, implanty biodra itp. ryzyko dotyczy również samych materiałów obcych. Nie zapominajmy, że każdy materiał obcy może ulec uszkodzeniu, tak samo zresztą jak nasze własne tkanki (złamana kość, pęknięty ząb). Trudno właściwie znaleźć w tej chwili dziedzinę medycyny, w której nie stosuje się materiałów obcych. Używane są przez ortopedów, chirurgów naczyniowych, kardiochirurgów czy chirurgów szczękowych.

Warto podkreślić, że nie wszystkie implanty zachowują się tak samo. Na rynku są takie, których powikłania dotyczą zdecydowanie rzadziej, dlatego przed zabiegiem warto sprawdzić informacje na temat danej marki. Ja najczęściej korzystam z amerykańskich implantów MENTOR, ponieważ są doskonale przebadane, mają certyfikat FDA, dają stosunkowo najmniej powikłań i mają dożywotnią gwarancję.

Jest kilka czynników decydujących o powodzeniu zabiegu. Podstawą jest właściwy wybór implantów oraz doświadczonego specjalisty chirurga plastyka, który precyzyjnie umieści implanty w ciele pacjentki. Istotne jest, w jaki sposób implant jest wszczepiony. Istnieją procedury opisujące postępowanie z implantem, aby niebezpieczeństwo powikłań było jak najmniejsze. W praktyce częściej zdarzają się powikłania dotyczące efektu estetycznego, a nie zdrowotnego: jeśli implanty zostaną włożone zbyt wysoko, to piersi własne na implantach będą opadały. Jeśli na przykład będą włożone zbyt blisko siebie, to brodawki najprawdopodobniej będą skierowane na boki. Między innymi też dlatego tak ważny jest wybór specjalisty.

Zdarzają się również powikłania związane z samymi implantami. Przykładem może być rozszczelnienie implantów. Taki rodzaj powikłania nie jest zagrożeniem dla zdrowia, natomiast powoduje konieczność przeprowadzenia ponownego zabiegu wymiany implantów. Należy podkreślić, że nie każda kobieta musi implanty wymienić. Implanty wymienia się wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność np. w wyniku uszkodzenia implantu, powikłania lub jeśli pacjentka chce zmienić rozmiar piersi.

Jednym z powikłań powodujących niezadowalający efekt estetyczny jest marszczenie się implantu, tak zwany rippling. Najczęściej zdarza się u szczupłych pacjentek, u których pokrycie tkankowe jest niewielkie. Nowe implanty XTRA firmy MENTOR znacznie niwelują ten efekt, ponieważ są w 100% wypełnione, dzięki czemu uzyskujemy bardziej zaznaczony górny biegun piersi czyli mocniejszy efekt push up.

Jeśli pacjentka wybierze dobrego specjalistę i zdecyduje się na wysokiej jakości, certyfikowane implanty, ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie.

www.drszczyt.pl


 
21 min. temu